Czy Android jest Linuksem. Co to jest GNU/Linux.

laptop-work

 

Czy Android jest Linuxem? Co to jest GNU/Linux?

Linux nie jest systemem operacyjnym jak powszechnie myśli większość użytkowników komputerów, którzy z systemem opartym o jądro systemu Linux nie mieli do uczynku, bądź słyszeli od kolegi, przeczytali w sieci.

Linux, czyli jądro, fundament systemu operacyjnego

Linux jest jądrem systemu, czyli fundamentem pracy systemu operacyjnego. Tak jak jądro komórkowe jest podstawą organizmu, tak jądro systemu operacyjnego dostarcza możliwość uruchomienia wszystkich potrzebnych funkcji, w tym także większość sterowników urządzeń peryferyjnych.

Mówiąc krótko. Linux nie jest systemem operacyjnym jak powszechnie sądzono, jest to jądro systemu operacyjnego open-source z którego mogą korzystać inne podmioty. GNU jest to natomiast projekt systemu operacyjnego opartego na licencji GPL specjalnie stworzonej na potrzeby projektu. Na system operacyjny GNU składają się wszelkiego rodzaju emulatory, edytory, kompilatory, biblioteki. GNU jest systemem operacyjnym opartym właśnie o jądro open-source, czyli Linux, dlatego właśnie występuje w przyrodzie połączenie GNU/Linux.

Mówi się także o tym, że sam Android jest Linuksem. Oczywiście w pewnym sensie jest to prawda, ale musimy zajrzeć nieco głębiej w specyfikację tego systemu operacyjnego, aby się o tym przekonać.

Czy Android jest Linuksem? Tak ale tylko w pewnym sensie

Android tylko w pewnym sensie jest Linuksem. Jest Linuksem pod względem jądra systemu operacyjnego, które może być wykorzystywane do różnorakich projektów innych podmiotów zgodnie z GPL, licencją wolnego oprogramowania. Dlatego właśnie programiści z Google postanowili pójść w pewnym sensie na łatwiznę, korzystając z gotowego jądra systemu operacyjnego.

W tym miejscu na chwilę się zatrzymamy, aby skonfrontować Androida z GNU/Linux. Można oczywiście dystrybucje Linuksowe określać mianem Linuksa i nie ma w tym nic złego. Jednak mowa o tym, że Android jest Linuksem to nie tylko nieprawda, ale także wprowadzanie w błąd przyszłych lub/i obecnych użytkowników tego systemu.

indeks

„Linux” jako system operacyjny to nie tylko jądro systemu operacyjnego, ale także powłoka GNU, serwer graficzny wraz z interfejsem, oprogramowanie użytkowe i tak dalej. Android nie jest oczywiście przypadkiem odosobnionym, gdzie skorzystano z gotowego jądra systemu operacyjnego. Na przykład system Playstation 4 wykorzystuje jądro FreeBSD, czyli kernel open-source. Jakby tego było mało konsola Microsoftu wykorzystuje kernel Windows NT znany chociażby z systemów operacyjnych komputerów typu desktop.

Samą wersję jądra Linuksa wykorzystanego do systemu Android, z którego korzystasz na telefonie możesz sprawdzić w Ustawieniach w zakładce „Informacje o systemie”.

Podobnie było także w przypadku Motoroli V8 i V9.

Tak więc, czy Android jest Linuksem? Jeżeli jeszcze ktoś chciałby trochę podyskutować na temat, czy można zakwalifikować Androida do dystrybucji Linuksa to mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć, że nie. Android korzysta z jądra linuksa, ale nie obejmuje większości oprogramowania znanego i zawartego w powszechnie używanych dystrybucjach.

motorola-razr2-v8gr

Samo uruchamianie systemu Android można jednak przykleić do dystrybucji, ale nic poza tym :). Wszystkie programy na system Android nie mogą być uruchamianie na dystrybucjach linuksowych z prostego powodu. System Android nie obsługuje biblioteki glibc używanej w standardowych dystrybucjach linuksa. Android nie posiada także serwera X.Org, czyli nie można na nim uruchomić standardowych aplikacji w trybie graficznym znanych z dystrybucji Linuksa.

Zamiast typowych aplikacji napisanych pod kątem dystrybucji linuksowych, Android korzysta z maszyny wirtualnej Dalvik. Aplikacje te są ukierunkowane specjalnie pod system Android i korzystają z interfejsów programowania API.

Na Androidzie nie uruchomimy aplikacji typowo linuksowych z powodu braku serwera X.Org oraz braku standardowych bibliotek GNU. Jeżeli chodzi natomiast o prawa dostępu, o które proszą np. instalowane aplikacje z Google Play to wykorzystują powłoki linuksa do ich przydzielania.

Analogicznie do powyższej sytuacji, aplikacji z Androida nie uruchomimy na dowolnej dystrybucji Linuksa. Dlaczego? Linux nie posiada maszyny wirtualnej Dalvik, a więc nie można uruchomić takich aplikacji. Można tutaj jednak wspomnieć o jednym wyjątku od tej reguły. Ostatnio zadebiutowała platforma dual-boot dla Androida, która pozwala uruchomić Ubuntu i Androida na jednym urządzeniu.

Jest również projekt, którego nazwy zapomniałem, który pozwala także na uruchomieniu aplikacji z Androida na systemach Windows i Mac, ale przy jednoczesnym spadku wydajności tych programów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *