Czy warto kupić smartwacha?

Apple-Watch-logo-main1

Czy warto kupić smartwatcha?

Od kiedy Tim Cook zaanonsował przyjście na świat nowego urządzenia od Apple, czyli zegarka Apple Watch zacząłem się zastanawiać nad słusznością smartwatch’y biorąc pod uwagę wszystkie urządzenie już dostępne na rynku plus właśnie Apple Watch.

Ostatnia konferencja, która odbyła się 9 marca 2015 roku miała być poświęcona wyłącznie zegarkowi od Apple. Tak się jednak nie stało, bowiem oprócz kolejnej prezentacji zegarka mogliśmy zobaczyć także nowe Apple TV, iPhone Research Kit oraz nowego Macbooka, który nie był większym zaskoczeniem dla osób śledzących najnowsze plotki dotyczące Apple.

Tak jak telefon, tak również zegarek przechodzi ewolucję. Początkowo telefony były wykorzystywane w armii, później przeszły do osób prywatnych, które miały sporo pieniędzy (z racji tego, że były bardzo drogie). Wprost proporcjonalnie do upływu czasu telefon stawał się coraz tańszy i przez to ważniejszy w naszym życiu.

Odkąd przeciętny Kowalski mógł sobie pozwolić na telefon machina ewolucji ruszyła.

Początkowo telefon służył do wykonywania połączeń głosowych na odległość. Technologia znana wtedy z filmów Sci-Fi stała się rzeczywistością.

Telefon ewoluował i dzisiaj zapewne każdy z nas nie potrafi bez niego tak naprawdę poprawnie funkcjonować. Dzisiejszy telefon to nie tylko słuchawka, dzięki której możemy wykonywać połączenia głosowe. Telefon komórkowy to dzisiaj smartphone, który jest naszym notatnikiem, klientem poczty e-mail, kalkulatorem, terminarzem, aparatem, kamerą i zegarkiem.

Dlaczego więc zegarek nie może ewoluować? Może i ewoluuje. Zegarek początkowo wskazywał porę dnia. Wraz z rozwojem cywilizacji rozwijały się także techniki, które pozwalały bardzo dokładnie określić godzinę. Ewolucja nie wstrzymała się. Zegarki zaczęły wskazywać datę, później stworzono zegarki z funkcją stopera, czy timera, aż po zegarki elektroniczne. Zegarki elektroniczne z lat 90 ubiegłego wieku były wstępem do dzisiejszych smartwatchy. I tak jak kiedyś głównie młodzież cieszyła się z zegarka z kalkulatorem w szkole, tak teraz został stworzony kolejny gadżet-zabawka dla „większych dzieci” :).

Dla kogo jest Smart Watch ?

IZ (inteligentny zegarek) to przede wszystkim kolejny gadżet, który będzie na stałe połączony i synchronizowany ze smartfonem. Jest to urządzenie o tyle fajne, ponieważ nie musimy sięgać do kieszeni po smartfona, w celu sprawdzenia, czy dotarł do nas długo wyczekiwany e-mail, czy na facebooku dostaliśmy like, czy są nowe tweety itp. Dlatego IZ jest dla osób, które chcą być w stałym połączeniu ze światem social media i nie chcą co chwile zerkać na smartfona.

IZ to przede wszystkim inteligentne rozwiązanie, które możemy mieć na nadgarstku przy okazji wskazywacza czasu. Zegarek ma wskazywać godzinę i robi to perfekcyjnie. Dlatego IZ jest dla osób, które oprócz wskazywacza czasu chcą mieć coś w stylu mobilnego centrum dowodzenia.

Jeżeli lubisz zmieniać wygląd swojego zegarka, to mając na nadgarstku swojego szwajcara niewiele możesz zrobić w domowym zaciszu. Mając IZ w szczególności ten od Apple stajesz się swego rodzaju kreatorem. W każdej chwili możesz zmienić wygląd swojego zegarka nie wydając pieniędzy na kolejny zegarek.

Dlatego IZ jest także dla osób, które lubią ciągłe zmiany i nie chcą wydawać fortuny na kilka różnych zegarków. Kupując IZ mają dostęp do zegarka sportowego, codziennego i eleganckiego w każdej chwili. Zmieniając wyłącznie pasek skórzany na bransoletkę lub pasek gumowy.

Jeżeli jesteś geekiem, uwielbiasz nowe technologie to zapewne i tak Cię nie przekonam, że lepiej wstrzymać się jeszcze z zakupem IZ, ale…

Dlaczego warto wstrzymać się z zakupem?

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw stwierdzam, iż warto jeszcze wstrzymać się z zakupem IZ. A to dlatego, że nie stoimy w miejscu. Idziemy do przodu, ewoluujemy, a w raz z nami nowe technologie.

Apple i Google cały czas są w zakątku tego segmentu. Nie mają jeszcze swoich IZ, a konkurencja, chociażby Sony, czy Samsung już od dłuższego czasu jest na rynku, a nie widać tych IZ na nadgarstkach większości osób – czy wszyscy czekają na lepsze modele? To też daje do myślenia.

W niedalekiej przyszłości pojawią się jeszcze lepsze propozycje, będzie większy wybór i na pewno będzie łatwiej wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Dlaczego nie kupię smartwatch’a ?

Nie mówię, że nie kupię IZ w ogóle, ale na pewno nie uczynię tego w najbliższej przyszłości.

Po pierwsze. Wszelkie powiadomienia i tak wkurzające są na potęgę, dlatego staram się je wyłączać, gdzie i kiedy się tylko da, a IZ mi tego nie ułatwi. Będę zasypywany jeszcze większą ilością różnorodnych powiadomień.

Po drugie. IZ trzeba ładować codziennie, a co jak zapomnę podłączyć IZ na noc do gniazdka z prądem ?

Po trzecie. Mam zegarki, które lubię nosić i nie wymienię ich na pierwszego lepszego IZ.

Poza tym. Każdy inny zegarek będzie nas cieszył dłużej niż IZ. Smartwatch to nie jest coś ponadczasowego, coś co nigdy nie przeminie. IZ to urządzenie, które podobnie do smartfona będziemy chcieli zmienić wraz z wydaniem kolejnych modeli. Mając IZ będziemy chcieli wymieniać go bardzo często, bo już nie będzie trendy, bo już nie ta specyfikacja, bo już czegoś nie obsługuje.

„Prawdziwy” zegarek jest ponadczasowy

Zegarek z rodziny „tych prawdziwych” jest ponadczasowy. Może to być zegarek z lat 70, 80, nowożytny, ale nigdy nie przeminie. Czasem trzeba wymienić baterię (kwarcowy), nakręcić (mechaniczny) ale nie trzeba ładować codziennie, uczestniczyć w „wyścigu zbrojeń” (wymiana na co raz to nowszy model) napędzając tym samym pieniądze tym samym producentom, którzy sporo wyciągają od nas przez produkty z innych segmentów.

Ostateczna decyzja i tak zależy od kupującego. Ile osób tyle opinii i każdy może postąpić inaczej. Dla mnie zegarek to ten z mechanizmem mechanicznym, nie elektronicznym, dlatego IZ w najbliższej przyszłości na pewno nie kupię o ile w ogóle.

Zastanów się, czy pieniądze, które wydałbyś na smartwatch’a nie lepiej przeznaczyć na nowego, lepszego smartphone’a.

Być może zastanawiasz się, czy warto kupić TV 4K? Sprawdź tutaj.

Tech-Online.pl | Czy warto kupić smartwatcha ?

3 thoughts on “Czy warto kupić smartwacha?

  1. Ambasador marki Samsung says:

    Gear 2 dysponuje wbudowanym aparatem z funkcją nagrywania filmów HD, czujnikiem bicia serca i krokomierzem . Jest możliwość odbierania i odrzucania połączeń a także wysyłanie wiadomości.

  2. Daga S says:

    Ja osobiście nie jestem fanatykiem każdej technologicznej nowości- może dlatego, że jestem kobietą? Nie wiem.
    Uwielbiam swojego Iphone’a ale też z pewnych względów nie kupiłabym sobie Smart Wach’a. Po pierwsze podobnie do Ciebie lubię swoje zegarki i ten typowo sportowy, nie do końca pasowałby mi do wszystkiego, a kupić sobie kilka to już masakryczne przegięcie. Po drugie obawiam się, że mogłabym zgubić telefon 😛 Skoro wszystko miałabym w zasięgu (dosłownie!) ręki, to nie wyciągałabym tak często telefonu i jak nic mogłabym go zgubić, bo po prostu zapomniałabym gdzie jest i nie pilnowałabym go tak jak robię to dotychczas.
    Tak, czy siak. To nie jest dla mnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *