Czy warto kupić TV 4K ?

Czy warto kupić TV 4K? – UPDATE

Na półkach w sklepach z elektroniką zaczyna pojawiać się coraz więcej telewizorów wyświetlających obraz w rozdzielczości 4K (UHD), a w 2015 roku na targach CES z pewnością zobaczymy kolejne modele tego rodzaju telewizorów.

Telewizorów na półkach jest mnóstwo, ale czy warto kupić teraz telewizor wyświetlający obraz w większej rozdzielczości, niż Full HD? Do tego dochodzi jeszcze dylemat dotyczący zakrzywionego ekranu, który jest raczej dodatkiem jak 3D w poprzednich latach, ale na temat tego aspektu nie będę się na razie rozpisywał.

Zakrzywienie ekranu nie ma wpływu na jakość obrazu. Ma poprawiać oglądanie telewizji z dużego kąta.

Czym jest 4K (UHD) i dlaczego warto

Ultra High Definition to nic innego jak większa rozdzielczość, która jest oznaczana jako 2160p (3840×2160). Sami producenci stosują jednak niezwykłe triki, które mają przykuwać jeszcze bardziej naszą uwagę stosując w nazwie Ultra HD 4K, czy Ultra Definition 4K Resolution, a oznacza to zawsze to samo, czyli rozdzielczość 4K. Jednak nowa technologia o krótkiej nazwie „4K” ujęta nieco innymi, często dłuższymi wyrażeniami w specyfikacji i na pudełkach zapala lampkę w naszej głowie.

Wyższa rozdzielczość oznacza tyle, że na mniejszej  przestrzeni ulokowanych jest więcej pikseli. Taki sam zabieg od dłuższego czasu stosują producenci smartfonów, u których widoczna jest coraz częściej rozdzielczość Full HD w specyfikacji, a nawet wyższa. Różnica w wyświetlanym obrazie, w jego jakości jest widoczna, dlatego przyszedł czas na zmiany w segmencie inteligentnych telewizorów.

Skąd wzięła się nazwa 4K?

Standardem w telewizorach stała się rozdzielczość Full HD 1920×1080 – 1080p. W telewizorach 4K zastosowano rozdzielczość 3840×2160 co oznacza, że na tym samym panelu 4K w porównaniu do Full HD znajduje się 4 razy więcej pikseli.

4ktofullhd

Wszystkie te aspekty z czterokrotnie większą ilością pikseli na czele przyczyniają się do wyświetlania „bogatszego”, bardziej szczegółowego obrazu. Użytkownicy urządzeń Apple z Retiną jako pierwsi mogli dostrzec fenomen wyższej rozdzielczości na mniejszym ekranie. Jednak w przypadku smartfonów, czy tabletów zastosowanie większej rozdzielczości jest wskazane, ponieważ nasze oczy są blisko ekranu takiego urządzenia. A czy w telewizorze rozdzielczość jest też taka ważna ?

4K to dobry pomysł. Na pewno lepszy, niż 3D (dla użytkowników domowych)

Pomysł wyższej rozdzielczości w telewizorach to świetny pomysł. Ekrany telewizorów powinny dostarczać nam jak najwięcej detali co za sprawą większej rozdzielczości jest możliwe. Na dzień dzisiejszy największym problemem jest mała ilość materiałów wideo w rozdzielczości 4K, który wprost proporcjonalnie do upływu czasu będzie się niwelował – będzie powstawać coraz więcej materiałów w rozdzielczości 2160p.

Jednak problem, który nie będzie do zniwelowania to problem z renderowaniem gier wideo do takiej rozdzielczości na konsolach nowej generacji.

W zapowiedziach na 2015 rok są chociażby nośniki optyczne Blu-Ray, które będą zawierały materiały 4K.

Kolejny problem to brak kanałów telewizyjnych w 4K, oprócz uruchamianych testowo z próbkami materiałów.

Z Netflixem nie mamy problemu (chociaż chciałbym mieć taki problem), bo nie jest on u nas dostępny, ale jeżeli chodzi o streaming video 4K to, ani Netflix, ani Amazon, ani żaden inny serwis streamigowy nie oferuje materiałów w tak wysokiej rozdzielczości bez dodatkowych opłat.

lg4ktv-1l

Nasze kamery, aparaty i smartfony umożliwiają już nagrywanie wideo w rozdzielczości 2160p. Natomiast konsole nowej generacji Playstation 4 i Xbox One nie wspierają rozdzielczości 4K i nie będą wspierać.

Te konsole mają czasem problem z płynnym wyświetlaniem materiałów w rozdzielczości Full HD, a sporo nowych gier startuje w rozdzielczości niższej niż Full HD. Dlatego gier na konsole w rozdzielczości 4K do pojawienia się następnej generacji konsol nie ma się co spodziewać.

Jeżeli chodzi natomiast o gry PC to taka możliwość jak najbardziej jest. Wymagane są przede wszystkim bardzo wydajne komponenty, które udźwigną taką rozdzielczość, ale jak najbardziej granie w gry PC na TV 4K jest możliwe, a jakość takich gier jest niesamowita.

Tak więc, czy warto kupić TV 4K ?

Do rzeczy. Czasami wstrzemięźliwość popłaca. W segmencie nowych technologii oczekiwanie najczęściej nie kończy się najlepiej ze względu na zapowiedzi kolejnego, lepszego modelu urządzenia. Jednak w przypadku TV 4K oczekiwanie jest jak najbardziej wskazane.

Przynajmniej na razie.

Natomiast jeżeli jesteś w posiadaniu takich pieniędzy, które i tak chcesz zainwestować w nowy telewizor, a wystarczy Ci na dobry model wyświetlający obraz w rozdzielczości 4K lub jesteś geekiem to kupuj. Nie zastanawiaj się.

Natomiast jeżeli dopiero planujesz zmianę swojego starego telewizora to poczekaj. Na telewizorze 4K w tej chwili można oglądać jedynie materiały w wysokiej rozdzielczości, które pochodzą z Internetu, nie ma innych źródeł, które oferowałyby tak wysoką rozdzielczość materiałów.

Bardzo zachęcająca do wstrzymania się z zakupem TV 4K zależność

Następnym powodem może być dosyć zachęcająca zależność spadających cen. Modele, które dzisiaj są drogie – bo są nowością – pod koniec 2015 roku będą pewnego rodzaju standardem. Może nie w naszych domach, ale na rynku. Dlatego też ceny będą niższe. Oczywiście firmy będą się cieszyć, że wydałeś tysiąc lub kilka tysięcy złotych więcej kupując TV 4K na początku tego roku, ale Ty będziesz przeklinał.

Kolejnym argumentem, który może przesunąć zakup TV 4K w czasie to nadchodzące targi CES 2015, na których z pewnością pojawią się niesamowite modele tego rodzaju telewizorów.

Im więcej czasu mija, tym więcej modeli TV 4K jest dostępnych na rynku. Im więcej modeli TV 4K na rynku, tym niższe ceny. Więc przede wszystkim dlatego warto poczekać.

Telewizor 4K z niższej półki może być nieco droższy od wypasionego telewizora Full HD. W takim przypadki zakupiony tani telewizor 4K jest fajny tylko pod względem rozdzielczości, ale pod względem odświeżania, czy użytych materiałów już niekoniecznie.

Specyfikacja w takim przypadku sporo odbiega od ideału, a wydawając co najmniej 4 tysiące złotych na telewizor, oczekujemy raczej wysokiego współczynnika odświeżania obrazu, małego input laga, czy lepszej reprodukcji kolorów. Dlatego w imieniu własnym, przybitym znakiem bloga Tech-Online.pl doradzam poczekać jeszcze na standaryzację 4K.

Jeżeli więc planujesz zmianę telewizora to kup sobie solidny telewizor wyświetlający obraz Full HD, który będzie tańszy, niż podstawowy model TV 4K, a będziesz zadowolony.

Model 4K możesz kupić pod koniec roku, albo poczekać na większą dostępność materiałów 4K. Na pewno nie polecam kupować telewizora 4K teraz z myślą o przyszłości.Teraz wyda się więcej pieniędzy, a za dwa lata Twoi znajomi będą się cieszyć z nowszego, tańszego i lepszego telewizora 4K.

Warto zatem śledzić, np. targi CES, aby być na bieżąco i nie żałować straconej okazji zakupu taniego 4K. Będą tańsze i lepsze, a przy okazji będzie można się cieszyć całkowitą kwintesencją obrazu za kilka lat i nie żałować wypowiedzianych wulgaryzmów patrząc na spadające ceny.

7 thoughts on “Czy warto kupić TV 4K ?

 1. Frank says:

  4K jest genialną opcją i nikt mi nie udowodni, że nie warto kupować tv z 4K, a sporo teraz marud na forach. Jestem posiadaczem nowego Panasonica (model cx700e) i używam
  go pod gry. Jasne, że
  treści w 4K jest jeszcze mało, ale myślę, że zmieni się to szybko, a to co robi z grami to kosmos

  • Damian says:

   Teraz rozdzielczość 4K wkracza do segmentu smartphone’ów 🙂 . Najbliższa przyszłość w świecie technologii to niesamowity worek z prezentami.

 2. Piotr EW says:

  Może i tak o ile można poczekać z kupnem TV.Muszę kupić w przeciągu tygodnia nowy(stary padł) i porady żeby czekać nie sprawdzają się.
  Druga sprawa,kupić TV pod koniec roku?Przecież za parę miesięcy będą nowości z nowego roku,to może poczekać do wiosny ale dlaczego do wiosny,przecież poczekajmy na koniec roku,będą tańsze. Koło się zamyka.Porady żeby czekać w żadnym przypadku nie sprawdzają się.Teraz kupimy nowość ale za rok będzie nowszy,lepszy model i zostajemy na lodzie.Chce się mieć zawsze najnowszy model,niestety trzeba zmieniać elektronikę góra co dwa lata.Jest potrzeba kupna TV to wsiadajmy do auta i kupujmy bo inaczej nigdy się nie zdecydujemy.Dziękuję.

  • Damian Pankau says:

   Cieszę się, że wyrażacie Państwo swoje opinie. Oczywiście, zgadzam się. Czekać można w nieskończoność. W tym poradniku chodziło o pokazanie, że nie warto na razie kupować tv w rozdzielczości UHD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *