Instalacja Windows 10

instalacjawindows10

Instalacja Windows 10 – krok po kroku. Należy zachować ostrożność i zabezpieczyć najważniejsze dane użytkownika komputera.

Microsoft kilka dni temu zaanonsował, że wyda na świat nowy system operacyjny. I nie będzie to tak jak w większości przecieków, doniesień i innych spekulacji informowano Windows 9, a Windows 10.

Microsoft nowy system operacyjny do oficjalnej sprzedaży wyda za parę dni, ale już teraz firma oddała go do testów przez użytkowników. W jaki sposób można zainstalować Windows 10 w wersji próbnej na swoim komputerze ? Jakie kroki przed instalacją należy podjąć ?

Przed instalacją próbnej wersji systemu operacyjnego, który nie jest jeszcze dokończony należy podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia swoich danych zawartych na dysku twardym. Najlepiej wykonać kopię zapasową całe partycji na dysku zewnętrznym. Można także skopiować najważniejsze dane na nośnik USB, czy to dysk zewnętrzny, czy pendrive.

Po procesie instalacji Windows 10 nie będzie dostępna opcja downgrade’u do poprzedniej wersji systemu operacyjnego. Dlatego przed instalacją w zamian za poprzedni system operacyjny Windows warto, np. korzystając z Acronis wykonać kopię zapasową systemu operacyjnego wraz z najważniejszymi danymi na zewnętrznym dysku twardym lub wykorzystać stary dysk i na nim zainstalować system operacyjny Windows 10 w celach próbnych.

Co przed instalacją?

Pierwszym krokiem to zastosowanie się do zawartych wyżej wskazówek. Następnie należy dołączyć do programu firmy Microsoft – Windows Insider Program i zaakceptować warunki programu „Help us shape the future of Windows”. Następnie należy przewertować stronę i dokonać wyboru systemu operacyjnego odpowiedniego do naszej specyfikacji sprzętowej. Przed instalacją Windows 10 Preview zainstalowałbym maszynę wirtualną, np. Virtual Box, aby nie ryzykować  utraty danych. W końcu Windows 10 nie jest jeszcze dopracowany i nie wiadomo, czy nie posiada krytycznych błędów i nie przysporzy innych nieciekawych błędów.

Po zadeklarowaniu swojego udziału w akcji Microsoftu będziesz należał do osób wtajemniczonych w nowość firmy.

Co potrzebne do instalacji?

pobieranie-windows-10-preview-technical-techonlinepl

Do instalacji potrzebny jest dysk twardy lub pendrive, na którym dostępne będzie 4GB przestrzeni dyskowej dostępnej dla pobieranego obrazu ISO z Windows 10. Niestety zarówno pobranie jak i instalacja nie jest możliwa na urządzeniach z systemem operacyjnym Mac OS. Jeżeli zdecydujesz się na instalację z pamięci USB to będzie potrzebny także program do tworzenia bootowalnego pendrive.

Program do tworzenia boot pendrive:

System Windows 10 Preview dostępny z obsługą języka angielskiego, chińskiego oraz brazylijskiego.

Wybór odpowiedniej wersji do instalacji

wersje-do-pobrania-windows-10-techncal-preview-techonlinepl

Co musisz zrobić, aby zainstalować Windows 10 ?

1. Zapisać się do programu Microsoft Windows Insider Program.

2. Zaakceptować warunki udziału w programie.

3. Pobrać odpowiednią wersję systemu Windows 10 na pamięć zewnętrzną.

4. Wybrać metodę instalacji z poniższego poradnika krok po kroku. Instalacja na wirtualnej maszynie (bezpieczniejsza) lub instalacja na dysku twardym komputera jako system „matka” (nie zalecane).

5. Pamiętać, że jest to tylko wersja testowa, którą instalujesz na własne ryzyko i mogą występować błędy podczas pracy.

Instalacja Windows 10 Preview krok po kroku

Krok1. Zastanów się, czy chcesz instalować Windows 10 Preview na maszynie wirtualnej, czy bezpośrednio w zamian za obecny system operacyjny Windows na swoim komputerze z płyty lub z pamięci USB.

Instalacja Windows 10 pendrive

System operacyjny Ubuntu można także zainstalować z pendrive pobierając obraz .iso i ten programik, który automatycznie tworzy bootowalnego pendrive.

Krok2. Pobierz Windows 10 Technical Preview w odpowiedniej wersji. W moim przypadku jest to wersja z językiem angielskim i x64.

pobieranie-windows-10-preview-techonlinepl-pobierz

Krok3. Jeżeli wybrałeś opcję instalacji na maszynie wirtualnej to pobierz i zainstaluj najnowszą wersję Virtual Box na swoim komputerze.

Krok4. Pobraną wersję Windows 10 wypal na płycie CD lub skopiuj obraz na zewnętrzny dysk lub pendrive.

Krok5. Jeżeli wybrałeś opcję instalacji w zamian za obecny system operacyjny. Wypal za pomocą IMG Burn obraz .iso na płycie CD lub USB. Możesz także zainstalować system bezpośrednio z pliku .ISO, jeżeli masz uruchomiony system Windows 8, gdzie pliki .ISO mogą być uruchamiane przez system operacyjny. Jeżeli masz starszą wersję skorzystaj, np. z Deamon Tools Lite.

Krok6. Teraz należy przejść przez Install Wizard systemu operacyjnego Windows 10 Preview.

Krok7. Install Wizard systemu Windows 10 Preview przeprowadzi przez cały proces instalacji.

Krok8. Instalacja Windows 10 Preview zakończona.

Nie należy zapominać, że system Windows 10 Preview jest werjsą testową, poglądową i nie powinno instalować się jej na maszynie używanej do codziennej pracy. Instalację przeprowadzasz na własne ryzyko! Zalecam instalację na maszynie wirtualnej z wykorzystaniem programu VirtualBox. Pamiętaj, że system operacyjny zostanie wydany na przełomie następnych kilku dni w wersji stabilnej.

Czysta instalacja Windows 10

W celu przeprowadzenia czystej instalacji systemu Windows 10, będziemy potrzebować plik w formacie .iso. Ale jak go zdobyć legalnie? Można i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy kliknąć w przycisk Pobierz poniżej, a zostaniesz przeniesiony do oficjalnej strony firmy Microsoft w celu pobrania narzędzia do pobierania obrazu.

Później musisz tylko prześledzić kilka prostych kroków, aby wypalić płytkę lub zrobić boot pendrive.

Krok1.
instalacjawindows10
Jeżeli wybierzesz pierwszą opcję to uaktualnisz system na komputerze, na którym aktualnie pracujesz. Jeżeli chcesz utworzyć nośnik z systemem Windows 10 to wybierz drugą opcję tak jak na załączonej grafice.
Krok2.
instalacjawindows10
Wybierz odpowiednią wersję systemu operacyjnego i architekturę. Możesz także utworzyć dysk z systemem Windows 10 32-bit i 64-bit na jednym nośniku. Wtedy podczas instalacji zostaniesz zapytany o wybór wersji, którą chcesz zainstalować.
Krok3.
instalacjawindows10
Jeżeli wybierzesz pierwszą opcję to zostaniesz przeniesiony do kreatora tworzenia boot’owalnego pendrive’a. Jeżeli wybierzesz opcję drugą zostanie pobrany obraz .iso systemu Windows 10 w wybranej wersji i architekturze do lokalizacji, którą wskazałeś.
Krok4.
instalacjawindows10
Po pobraniu systemu w zależności od tego co wybrałeś w trzecim kroku zostanie pobrany obraz iso lub dodatkowo stworzony boot’owalny pendrive.

Update

Instalacja na Mac

Firma Apple Inc. zdecydowała o udostępnieniu oficjalnego wsparcia dla instalacji Windows 10 na komputerach Mac:
– MacBook Air od modelu mid-2012
– MacBook Pro od modelu mid-2012
– MacBook Pro z ekranem Retina od modelu mid-2012
– iMac od modelu late 2012
– Mac Mini od modelu late 2012
– Mac Pro od modelu late 2013
– 12-inch MacBook.

Do instalacji potrzebny w większości przypadków jest pendrive oraz obraz .iso Windows 10. Obraz czystego Windows 10 pobierzesz klikając:

Następnym krokiem jest uruchomienie programu BootCamp na komputerze Mac i postępowanie zgodnie ze wskazaniami.

bootcamp-windows10-2

bootcamp-windows10-1

Tech-Online.pl | Instalacja Windows 10

One thought on “Instalacja Windows 10

  1. Andrzej says:

    w jaki sposób można zainstalować system Windows 10 na dysku zewnętrznym, podobno to trochę skomplikowane, trzeba podobno dzielić na partycję, a czy w Windows Update można coś takiego przeprowadzić?
    Chyba nie, tylko na dysk C:
    Czyli kasowanie starego systemu, a gdyby coś nie wypaliło, co w takim razie z powrotem do starego systemu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *