iWatch Apple – zagrożenie dla szwajcarskich zegarków?

iwatch-jony-ive-projekt-black

Czy iWatch od Apple może zagrozić szwajcarskim zegarkom?

O Apple iWatch wiemy już naprawdę sporo z wielu doniesień, przecieków, plotek. Fani marki nie mogą się już doczekać prezentacji i momentu, w którym po raz pierwszy zobaczą iPhone 6 i iWatch. Nie mogą doczekać się momentu kiedy ubiorą po raz pierwszy zegarek od Apple na rękę. Jony Ive powiedział, że iWatch jest wspaniałym urządzeniem i będzie w stanie zagrozić szwajcarskim markom. Ale czy jego stwierdzenie nie jest na wyrost odważne?

Sam zegarek faktycznie prezentuje się bardzo dobrze na fotkach, które można oglądać w tym artykule. Myślę, że będzie to najlepiej dopracowany smartwatch jaki pojawi się na rynku. Dotychczasowe produkty nie są tak naprawdę rozchwytywane, a iWatch samym szumem wokół siebie jest na dobrej pozycji wyjściowej do sukcesu. Dodatkowo Apple iWatch stał się chyba głównym zajęciem w dziale projektowym firmy Apple, bo nowy iPhone 6 nie porywa. Cała siła została najwidoczniej skupiona na iWatchu, dlatego powinniśmy mieć nadzieję, że nowy smartwatch od Apple będzie naprawdę wart poświęcenia iPhone i przyciągnie wielu klientów. Być może zagrozi także markom szwajcarskim jak twierdzi Jony Ive.

iwatch-c-kolorowy-colors-multiple-colors

Jony Ive twierdzi, że większości inteligentnych zegarków nie można nazwać atrakcyjnymi. Niektóre z nich są naprawdę nieudane, żeby nie powiedzieć brzydkie. Podzielam tutaj opinię Jony Ive, z którym mogę przybić w tym momencie „High Five”, ale czy można w ciemno twierdzić, że iWatch zagrozi szwajcarom? Nie sądze. Apple iWatch jaki nie byłby świetny, nie będzie mógł się równać z największymi markami szwajcarskich zegarków. Szwajcarzy wyrobili sobie markę na przestrzeni wieków i nie łatwo jest im ten prestiż odebrać, chociaż bardzo dobrze radzą sobie też producenci japońskich zegarków. Drugą kwestią, którą dzielę z Jony Ive jest fakt, że najlepiej wyglądającymi inteligentymi zegarkami są LG G Watch R oraz nadchodzący model od Motoroli Moto 360. Jak zapewnia Jony Ive jest to tak naprawdę przedsmak tego, co pokaże Apple i iWatch. Wszyscy z niecierpliwością czekają, jaka karta w postaci inteligentnego zegarka od Apple zostanie wyłożona na stół.

moto-360-vs-lg-g-watch-r

Po lewej Moto 360, po prawej LG G Watch

Nie oceniajmy zegarka przed premierą. Dopiero gotowy produkt można oceniać.

Co do przedpremierowego zachwytu nad zegarkiem nie mogę się do końca z Jony Ive zgodzić. Renderowane obrazki zawsze wyglądają lepiej niż końcowy produkt, a biorąc pod uwagę obniżanie standardów produkcyjnych przez Chiński Foxconn, w którym produkuje się urządzenia Apple nie jestem co do ich jakości przekonany. Oczywiście Apple przykłada sporo uwagi, aby produkty były wykonane najlepiej. Sam Apple iWatch mi się podoba, ale ile będzie kosztować? Czy będzie wart swojej ceny? Będzie to zegarek zaprojektowany w Kalifornii, jednak wyprodukowany w Chinach. Zostanie kupiony przede wszystkim przez największych fanów marki, gadżetów, a nie przez prawdziwych znawców, czy wielbicieli zegarków. Apple iWatch będzie pełnił rolę pośrednika pomiędzy iPhone, a człowiekiem.

Nie mogę do końca rozgryźć, zrozumieć tego fame’u nad smartwatchami. Zegarek jest przecież pewnego rodzaju ukazaniem znajomości szwajcarskich marek, czy prestiżu jaki one za sobą niosą, a wśród młodzieży rzadko widuje się zegarki, ponieważ najczęściej sprawdzają oni godzinę w nowoczesnych smartfonach. O wiadomościach sms, mejlach, czy nowych tweetach jesteśmy na bieżąco informowani powiadomieniami na smartfonie, a mając smartwatch’a tak naprawdę na dłużej pozostajemy nimi owładnięci.

Jony Ive – zegarki marek szwajcarskich mogą się czuć zagrożone

W wywiadzie dla New York Times, Jony Ive sławny projektant firmy Apple, który tak naprawdę wyniósł tą firmę na wyżyny pod względem estetyki i wykonania, stwierdził, że iWatch będzie „super cool”. Wywiad nie był długi, ale bardzo treściwy. Zdaniem Jony Ive iWatch będzie niesamowity, zmieni całkowicie grę jaką jest walka o najlepszy smartwatch na rynku i zapewne tą grę wygra. Dodał także, że wszystkie sławne marki, cenione na świecie wywodzące się ze Szwajcarii, produkujące zegarki, jeszcze przed premierą iWatcha mają czuć się zagrożone.

time-for-a-change

Ive nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących projektu, czy specyfikacji iWatch, ale to oczywiste, że jako projektant naprawdę lubi to urządzenie i z niecierpliwością czeka na oficjalną prezentację. Apple w swojej historii zapisał się innowacyjnymi trendami, stylistyką, czy zaokrąglonymi krawędziami w iPhone, czy iPodzie. Są to dwa najbardziej znane przykłady kunsztu designerskiego tej firmy. Wydaje mi się, że teraz firma chce zrewolucjonizować rynek SmartWatch, zegarkiem Apple iWatch. I tak jak firma zabłysnęła ze Steve Jobs w 2007 roku z iPhone, tak teraz w 2014 roku zabłyśnie Jony Ive z iWatch. Na jednym ze zdjęć z renderowanymi zegarkami widnieje napis „Time for change”. Jest to dobre motto reklamowe, które jeszcze bardziej mówi nam, jak Apple jest pewny tego produktu.

Co do tego, że smartwatche nadal są produktem powszechnie uważanym za niszowy, w którym przeciętny klient nie widzi sensu wydania pieniędzy muszę się zgodzić. Jeżeli dumne wypowiedzi Jony Ive okażą się prawdziwe, Apple może po prostu zaprezentować iWatch, który będzie inspiracją dla innych producentów, a przede wszystkim zainspiruje potencjalnych klientów i obudzi w nich pożądanie. Pożądanie klientów jest ważne, bo tam gdzie pożądanie produktu, tam pieniądze. Gdzie pieniądze, tam interes. Gdzie interes, tam rozwój firmy. Gdzie rozwój firmy tam więcej pieniędzy na tworzenie jeszcze lepszych produktów. Na temat smartwatches wyraził swoją opinię również Wozniak.

Steve Wozniak o smartwatchach i Apple iWatch

Współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak na pewno nie boi się wyrażać zdania na temat najnowszych technologii. Ostatnio, Woz wyraził swoje poglądy na temat inteligentnych zegarków i wykrztusił swoje trzy grosze na temat iWatch Apple w wywiadzie dla CNET.

„Czuję, że wearables trudno sprzedać” – powiedział Woz. „Moim zdaniem jest to tylko urządzenie pośredniczące w relacjach ze smartfonem, ale dodaje specjalne korzyści i funkcje, których smartfon nie ma”.

„Apple bardzo ciężko pracuje, aby wyprodukować wyjątkowo świetne produkty i nie jest w stanie szybko wydać zegarka. Więc, jeżeli zostanie już zaprezentowany to oczekuje się od niego zmiany w całej kategorii produktów i tak właśnie będzie z kategorią smartwatchy” – powiedział Woz.

steve-wozniak-o-iwatch

Dodał także, że celem firmy jest fitness, dla którego odpowiednie oprogramowanie zostanie zaimplementowane w zegarku i będzie to zupełnie inna liga. Kolejną rzeczą, która przemawia za zegarkiem od Apple jest mały wyświetlacz, który sprawia, że urządzenie staje się bardziej praktyczne. Widocznie Apple wychodzi z założenia, że ludzie krytykują za duże rozmiary wyświetlaczy, a nie za małe stąd w zegarku wyświetlacz 1.5″.

LG G Watch R, Martian Notifier, Samsung Gear i Sony smartwatch.

Rzeczywiście, smartwatche takie jak z serii Samsung, G Watch, czy Sony mają do czynienia z twardą krytyką zarówno wśród użytkowników jak i recenzentów. Inteligentne zegarki, które wymieniłem są za duże, i jednocześnie niepraktyczne. Firmy w ostatnim czasie zaczęły coraz więcej pieniędzy poświęcać na projekty zegarków. O tym, że smartwatch Moto 360 bardzo mi się podoba pisałem wcześniej i jest też uznawany w środowisku recenzentów za bardzo ładny, jednak według nich jest trochę za gruby. Nadchodzące zegarki takie jak Maritian Notifier, czy LG G Watch R zbierają pozytywne opinie, które mogą wkrótce zostać podzielone przez iWatch.

martian-notifier

Trzymam kciuki żeby tylko nie zabrakło pomysłów w Apple i zrodziły się nowe, jeszcze lepsze. Chciałbym również, aby po prezentacji iWatch, w Apple zajęli się na poważnie koncepcją iPhone 6S i poprawili jego wygląd. Aby sprawili, że będzie rewolucją, a nie ewolucją. Jeszcze nie widziałem iPhone 6 na żywo, a na zdjęciach, czy wideo nie prezentuje się najgorzej, ale nie ma tam kszty innowacyjności jaką był pierwszy iPhone i iPhone 4, a którą prawdopodobnie będzie iOS 8.

Wszystko okaże się 9.9.2014r. a po pierwszych wynikach sprzedaży dowiemy się, czy iWatch faktycznie jest taki dobry jak mówiono o nim w obietnicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *