Koniec Windows XP – co powinienes wiedziec

laptop-work2
Koniec Windows XP tak naprawdę nie jest końcem używania tego systemu przez użytkowników. Jednak problem użytkowników domowych względem użytkowników firmowych jest minimalny.
Windows postanowił 8 kwietnia bieżącego roku zakończyć wsparcie dla swojego 13 letniego systemu operacyjnego. Największy problem maja jednak firmy, które musza wdrożyć nowe systemy operacyjne i przeszkolić pracownikow. W małych i średnich przedsiębiorstwach nie jest to może duży problem, ale w większych firmach wdrożenie nowych systemów może potrwać miesiące.
Jak twierdzi Microsoft, nawet system z najńowszym dodatkiem Service Pack 3 może stwarzać zagrożenie dla Twojego przedsiębiorstwa. Oczywiście na problemach z bezpieczeństwem się nie kończy. Kończy się także okres, w którym sterowniki oraz uaktualnienia programów znanych firm nie bedą wydawane na uśmiercony system operacyjny.
Microsoft zapewnia, ze oprócz zwiększonego bezpieczeństwa nowszych systemów operacyjnych firmy jak i użytkownicy domowi mogą skorzystać z nowych, ulepszonych narzędzi obsługi PC. Nowsze systemy operacyjne to także ulepszona możliwość pracy w chmurze, czy możliwości wirtualizacji.
Alternatywy XP i ich zalety
Alternatyw jest dużo. Oczywiście wsród płatnych znajdziemy przede wszystkim nowsze wersje systemu Windows. Wsród darmowych mamy wiele dystrybucji Linuksa, ChromeOS, czy JoliOS. Linux jest jednak najbardziej dojrzałym systemem operacyjnym open source i to właśnie rozwiazanie polecałbym najbardziej, jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy. Wiekszosc dystrybucji Linuksa możesz pobrać w dowolnym momencie. Oczywiście jeżeli chodzi o użytkowników firmowych, można także liczyć na profesjonalne, ale płatne wsparcie techniczne.
ChromeOS jest jednak jeszcze raczkujacym systemem, ale radzi sobie co raz lepiej. JolioOS to system nowy, który działa głownie w chmurze. O tym systemie operacyjnym postaram się napisać więcej w oddzielnym artykule.
Niewątpliwą zaleta systemów open source jest brak wirusów. Głównym zagrożeniem jest Internet, w którym użytkownicy poruszają się niemal jak po polu minowym, aby nie natrafić na zagrożenie w postaci wirusów. Wybór przeglądarek internetowych na linuksowe dystrybucje jest niemal nieograniczony i są to przeglądarki bardziej odporne na złośliwe oprogramowanie względem tych znanych z systemu Windows.
Dodam tylko, ze artykuł dotyczący migracji użytkowników domowych pojawi się wkrótce. Oczywiście zapomnialbym o ważnej kwestii. Wsparcie anty-malware dla Windows XP jest przewidziane do 2015 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *