Linux to nie tylko kernel ?

Kiedyś odpowiadałem na pytanie, Czy Android jest Linuksem? Co to jest GNU/Linux. Czy Linux to wyłącznie kernel (jądro) systemu operacyjnego?

„Android Linuksem, Linuks kernelem…”

Tak jak w większości przypadków o Androidzie mówi się, że jest Linuksem, tak o Linuksie mówi się, że jest kernelem. Jest to prawda, jak najbardziej, ale łączy się to jeszcze z innym oprogramowaniem.

Linux to nie tylko kernel. To także dodatkowe oprogramowanie takie jak grub bootlader, powłoka Bash, narzędzia powłoki GNU, środowisko pulpitu, deamony i wiele więcej.

Różni dostawcy usług. To wyróżnienie na tle Microsoftu.

To co wyróżnia Linuksa to jego różnorodność jeżeli chodzi o dostawców wyżej wymienionych usług i oprogramowania. Wszystkie powyższe są tworzone przez niezależnych deweloperów i niezależne grupy społeczności. Dzięki temu na jednej „podstawie” może powstawać wiele różnych dystrybucji. Jest to przeciwne działanie w porównaniu do firmy Microsoft, która dostarcza własne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Windows.

Co wchodzi w skład Linuksa? Bootloader…

Po kliknięciu przycisku uruchomienia komputera rozpoczyna się wewnętrzny test sprzętu (ang. Power On Self Test – POST). Po przeprowadzeniu wszystkich testów BIOS uruchamia właśnie główny rekord rozruchowy dysku. W przypadku Windowsa będzie to boot loader, czy też Master Boot Record. W przypadku Linuksa jest to Grub boot loader.

GRUB_screenshot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *