Najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa

Najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa

Z reguły wybór przeglądarki ogranicza się wyłącznie do zastąpienia Internet Explorera jakąś inną przeglądarką. Najczęściej dobieramy ją do swoich preferencji na pierwszym miejscu stawiając jej wykonawcę, czy integralność z innymi urządzeniami. Dodatkowo co raz częściej zaczynamy patrzeć na przeglądarki przez pryzmat gwarancji bezpieczeństwa naszych danych osobistych, ponieważ nasza prywatność – Szczególnie od czasów, kiedy pojawił się Internet – jest cały czas narażona na niepowołane przecieki.

Istnieje sporo organizacji, które chcą kontrolować naszą prywatność. I to nie jest koniec. Organizacji typu NSA z roku na rok przybywa. Edward Snowden ukazał nam nieco inną prawdę o internecie.

Edward Snowden i WikiLeaks

Dzięki Snowdenowi i WikiLeaks dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę w sieci nasza prywatność, nasze dane i my sami nie jesteśmy bezpieczni. Dobrym tego przykładem jest chociażby firma Google, która dając nam darmowe aplikacje, czy usługi zabiera nam to co najcenniejsze, a mianowicie: PRYWATNOŚĆ!

wikileaks

W tym miejscu chciałbym przypomnieć o serii „Cała prawda o Google”.

Firma Google Inc. zgromadziła o nas już mnóstwo danych osobowych, czy innych prywatnych danych i nadal to robi. Jednak możemy przyczynić się do naszego bezpieczeństwa stosując odpowiednią przeglądarkę, ponieważ to właśnie z niej najczęściej korzystamy przesyłając często poufne informacje.

W związku z tym, chciałbym przedstawić trzy moim zdaniem najciekawsze propozycje, pomijając te, które są najbardziej popularne i posiadają tryb incognito. Mówię tutaj o Mozilli Firefox oraz o Google Chrome.

O trybie incognito postaram się napisać trochę więcej w osobnym wpisie.

Najbezpieczniejsza przegladarka internetowa

PirateBrowser

Jej twórcami są osoby współtworzące jedną z największych wyszukiwarek plików torrent ThePirateBay. Dlaczego akurat ta przeglądarka? Jako jedyna przeglądarka w dość bogatej ofercie przeglądarek w sieci posiada system ocenzurowywania przesyłanych danych.

Ponadto jest oparta o Mozille Firefox, czyli przeglądarkę na licencji wolnego oprogramowania, dla której często pojawiają się różnego rodzaju aktualizacje, czy inne poprawki.

Oferuje także funkcje ochrony prywatności, których nie znajdziesz w innych przeglądarkach. Są to między innymi funkcje dotycząca nieśledzenia użytkownika przez odwiedzane witryny, czy po prostu nie przesyłanie do nich żadnych informacji.

Tor Browser

W dokumentach, które zostały opublikowane w WikiLeaks możemy odnaleźć informacje, że Tor jest „the King of high secure, low latency Internet anonymity”. Co mówiąc krótko mówi nam o tym, że wyszukiwarka Tor zapewnia nam najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dlatego ta przeglądarka powinna być brana pod uwagę, jeżeli cenisz swoją prywatność?

Tor pierwotnie był projektem agencji rządowej Stanów Zjednoczonych Ameryki, co pozwala nam wyjaśnić dlaczego zbudowany jest niczym forteca. W rzeczywistości technologia została opatentowana przez amerykańską armię – US Navy – w 1998 roku.

Na szczęście, dzisiaj Tor prowadzony jest przez organizację non-profit „TOR”.

Wykorzystując sieć „Tor” pliki cookies oraz JavaScript są domyślnie wyłączone, co chroni naszą prywatność i umożliwia przeprowadzanie poufnej komunikacji.

Przeglądarka TOR kieruje ruch przez międzynarodową sieć wolontariuszy, która obejmuje ponad 5000 switchy, a każda transmisja opakowana jest w kilka warstw szyfrowania. Trochę jak cebula 🙂 (sorry, przypomniał mi się Shrek), ale to prawda.

Tor Browser wykorzystuje odmienioną wersję Firefoxa, No Scriptu, czy HTTPS. Może być uruchomiona z dowolnego urządzenia, nawet przenośnego typu pendrive. Przeglądarka dostępna jest zarówno na Windows, jak i Mac OS, czy Linux.

Epic – najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa ?

Epicka przeglądarka to faktycznie dobra przeglądarka, która może przyczynić się do ochrony naszej prywatności.

Podobnie jak Tor Browser wykorzystuje UI istniejącej przeglądarki. W tym przypadku jest to przeglądarka o Google Chrome i na tym się kończy. Ponieważ poza wyglądem nie przypomina przeglądarki od firmy Google.

Przeglądarka Epic domyślnie wyłącza przechowywanie i działanie na plikach cookies, autouzupełnianie, czy pamięć podręczną. Nie przechowuje także żadnych innych prywatnych informacji.

Dodatkowo przeglądarka Epic domyślnie czyści sesję zaraz po jej wyłączeniu. O czym jeszcze warto wspomnieć? Ach tak. O tym, że przeglądarka Epic wykorzystuje domyślnie serwery Proxy.

Dzięki przyciskowi można skorzystać z Proxy i korzystać z IP US, dzięki czemu możemy korzystać z tamtejszych serwisów. Można także dodatkowo właczyć szyfrowanie przesyłanych danych jeżeli korzystamy z połączenia sieci WiFi.

Jeżeli mamy inną przeglądarkę zainstalowaną na komputerze, przeglądarka Epic powie nam jakie strony nas śledzą w innej przeglądarce – bardzo fajna opcja, która jest dostępna w nowej karcie przeglądarki.

Pomimo wielu tych funkcji nie możemy powiedzieć, że jest tak bezpieczna jak tor, ale pomyśl o tej przeglądarce jak o takiej, która została wyposażona w przebogaty tryb incognito, o którym zawsze marzyłeś.

Podsumowanie

Przeglądarka Tor jest prosta w obsłudze przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa danych. Dzięki niej będziesz mógł otwierać więcej stron internetowych, ponieważ omija nakładaną przez państwa cenzurę. Najbardziej dotyczy to Iraku, Afganistanu, Serbii i innych krajów z tych rejonów świata, gdzie konflikty są na porządku dziennym. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i Ty korzystał z takiej przeglądarki w Polsce. W końcu chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, prawda?

Jeżeli Twoim głównym celem jest przeglądanie stron internetowych – w końcu od tego jest przeglądarka – ale jednocześnie cenisz swoją prywatność, włącznie z kontem bankowym do którego się logujesz, a niekoniecznie potrzebujesz połączenia TOR, to wybrałbym przeglądarkę Epic.

Teraz zapamiętaj raz na zawsze. Z przeglądarką jest jak z prezerwatywą, nigdy nie daje 100% pewności. Nawet sieć Tor może nie ochronić Cię przed specjalnie skonstruowanymi technikami hakerów, czy organizacji wyłudzających poufne informacje. Dodatkową ochronę zapewni Ci połączenie VPN i korzystanie z certyfikatów SSL.

Pamiętaj, kiedy działasz w sieci z motywem przestępczym, z żadnym rządem nie masz szans, ponieważ to rządy i jego organizacje mają nieograniczone zasoby, czas oraz ogromne zaangażowanie.

Mój wybór

Ja wybrałbym przeglądarkę Epic :).

Dlaczego z listy wykreśliłem przeglądarkę Pirate Browser?

Co do tej przeglądarki miałem najmniejsze wątpliwości, ale do czasu, kiedy „Zatoka Piratów” zniknęła z oceanu stron internetowych. Gdy wystartowała na nowo pojawiły się spekulacje dotyczące potajemnej działalności FBI. Dlatego ze względów bezpieczeństwa (jeżeli pobierasz pliki torrent) wykasuj przeglądarkę Pirate Browser ze swojego komputera – przezorny zawsze ubezpieczony.

Mam nadzieję, że pomogłem w wyborze bezpiecznej przeglądarki internetowej. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, pytania, refleksje, bądź własną propozycję bezpiecznej przeglądarki pisz w komentarzach poniżej.

Pozdrawiam 🙂

Tech-Online.pl | Najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa

One thought on “Najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa

  1. ma says:

    Ciekawie opisałeś te dwie przeglądarki. Nie mam wielkiego doświadczenia i do tej pory byłem przekonany, że googlechrome + avast to jest wystarczające zabezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *