Nowe życie Androida. Koniec z Task Killerami!

ram-android-aplikacje-w-tle

Większość użytkowników smartphonów z systemem Android boryka się z problemem dotyczącym zużywania pamięci RAM przez sam system jak i działające programy w tle. Jeszcze do nie dawna były wręcz wymagane programy do „zabijania” zadań (procesów, programów) w systemie, aby zwolnić trochę pamięci RAM. Na szczęście pojawiające się nowe aktualizacje systemu Android wykluczają ich użycie. W rzeczywistości stosowanie takich aplikacji może jeszcze bardziej wpłynąć, oczywiście negatywnie na wydajność urządzenia z tym systemem.

Dlaczego warto unikać programów do oczyszczania pamięci RAM i Task killerów?

Tutaj warto się zastanowić nad tym, jaka jest różnica pomiędzy wykorzystaniem systemu Android i Windows. Nie dawno wyjaśniałem, czy Android jest linuxem. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do linka poniżej. Wracając do Task Killerów. Android znacznie różni się chociażby od systemu Windows, począwszy od interfejsu, przez funkcjonalności… wszystko jest po prostu inne. Utrzymanie Androida w dobrej kondycji na urządzeniu to nie tylko stosowanie Task Killerów, ale różnych innych metod.

Jak wiadomo nie od dziś w systemie Windows sprawdza się powiedzenie „Im więcej, tym lepiej”, ponieważ więcej wolnej pamięci RAM = większa wydajność systemu operacyjnego. Dlaczego się tak dzieje? Programy w systemie Windows potrzebują tyle pamięci RAM, aby wykonać procesy na optymalnym poziomie. Jeżeli braknie pamięci RAM, system Windows automatycznie zagospodarowuje sobie wolną przestrzeń dyskową na wirtualną pamieć RAM, dzięki czemu program widzi więcej pamięci i może wykonać proces. Co prawda przekłada się to na mniejszą wydajność, ze względu na prędkości zapis/odczyt. Szczególnie w przypadku dysków HDD.

Więc na czym właściwie polega różnica pomiędzy wykorzystaniem pamięci RAM w systemie Windows, a Android?

W systemie Windows wygląda to tak, że dla każdego programu po jego uruchomieniu jest przypisywana odpowiednia ilość pamięci operacyjnej do wykonania zadania z odpowiednią wydajnością. W Androidzie natomiast pamięć RAM jest przydzielana „z urzędu”. W Androidzie aplikacje ładowane są do pamięci RAM w celu zwiększenia wydajności, co jest bardzo odmienne chociażby w porównaniu do systemu Windows. Jeżeli chcesz pracować wielozadaniowo na urządzeniu z Androidem, jesteś wręcz mistrzem wielozadaniowości to wybieraj takie urządzenie z Androidem, które ma co najmniej 2GB pamięci RAM. Aplikacje w Androidzie mówiąc wprost są głodne, a najbardziej smakuje im świeżutka pamięć RAM. Zaznaczam, że aplikacje wczytywane do RAMu w Androidzie są w taki sposób, aby działając w tle nie przeszkadzały w wykonywaniu i realizacji innych zadań.

Trochę o rodzajach pamięci i dlaczego nie zabijać zadań w Androidzie?

W naszych komputerach najczęściej występują dyski HDD ze względu na ich pojemność. W odróżnieniu od takich dysków, dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych części. Są zbudowane z pamięci NAND flash do przechowywania danych, dlatego w żadnym wypadku nie powinno się ich defragmentować. Dokładnie tak samo można podejść do tematu korzystając z Androida. Urządzenia takie jak smartfony, tablety nie posiadają „dysków ruchomych” (HDD), a aplikacje niwelujące działające w tle aplikacje mogą być dla pamięci flash szkodliwe.

Po wyczyszczeniu aplikacji z pamięci RAM, po ponownym ich uruchomieniu system Android po raz kolejny załaduje je do pamięci. Dzieje się to również wtedy, gdy na ekranie pojawiają się powiadomienia, aktualizacje i inne szczegóły wykonujące się w tle. Dlatego czyszczenie aplikacji działających w tle wcale nie jest wskazane dla urządzeń mobilnych.

Więcej szkody, niż pożytku…

Przyjmijmy, że mamy mnóstwo aplikacji działających w tle. Usuwamy je z menedżera zadań na naszym urządzeniu. Następnie potrzebujemy skorzystać kilku aplikacji. Ponownie są ładowane do pamięci RAM, co powoduje zużycie baterii oraz dodatkowego zasilania dla CPU. W ostatecznym rozrachunku pierwotne zakończenie działania aplikacji w tle przekłada się na więcej szkód w przyszłości. Dodatkowo jeżeli korzystamy z karty pamięci to skracamy jej żywotność.

Jeżeli chcesz zachować swoje urządzenie w dobrej kondycji, zastosuj się do poniższych kilu prostych kroków.

Krok1. Przestań używać wszelkich aplikacji typu Task Killer. Odinstalowanie tych aplikacji wpłynie na większą żywotność urządzenia. Oczywiście aplikacje tego typu mają też swoje plusy, ale można poniższe kroki wykonać ręcznie z poziomu ustawień urządzenia, takie jak czyszczenie pamięci podręcznej, usuwanie historii przeglądarki, kasowanie dzienników połączeń, czy kasowanie niepotrzebnych i tymczasowych plików na karcie pamięci.

Krok2. Wyłącz funkcję automatycznego odświeżania aplikacji w tle.

Krok3. Jeżeli jesteś uzależniony od usuwania nieużywanych aplikacji z pamięci, bądź wkurzają cię widoczne aplikacje po przytrzymaniu klawisza Home, to po prostu przesuń je w prawą stronę i usuń nieużywane aplikacje.

Artykuł miał na celu przybliżenie działania systemu Android, a w szczególności sposobu działania, przydzielania pamięci aplikacją w tym systemie. Dlatego jeszcze raz przypominam: Przestań używać task killerów! Korzystaj z gotowych rozwiązań, które daj Ci ten system.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *