Sony Xperia Z5

Firma Sony zaprezentowała nowy, flagowy model Xperia Z5. W materiałach prasowych wyróżnia przede wszystkim aparat – Sony camera α™ technology – z autofocusem wychwytującym ostrość obrazu w 0.03 sekundy oraz czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania.

Nie ukrywam, że czytnik linii papilarnych umieszczony po boku aparatu nieco mnie zdziwił.

Na przełomie ostatnich lat modele flagowe z serii Xperia nie odbiegały od siebie znacząco designem. Krótko mówiąc, były niemal identyczne z wyglądu. Nowa Xperia Z5 to kolejny model, który trzyma się konserwatywnie standardów. Wydaje mi się, że jest to celowy zabieg, który ma wyróżniać serię flagowców od Sony na tle konkurencji.

Modele z serii Xperia wyróżniają się właśnie tym topornym, grubo ciosanym i oryginalnym wyglądem. W modelu Z3 wprowadzono zaokrąglone ranty, aby w najnowszym modelu zupełnie od nich uciec. Nowy model to kawał metalowego klocka, który wygląda minimalistycznie, nieco topornie, ale elegancko.

Parametry, które mogą być decydujące przy wyborze

Parametry nowego modelu Xperia Z5 nie są już tak banalne jak jego wygląd. Flagowy model Z5 firmy Sony oferuje 23 megapikselowy aparat α™ 1/2.3 Exmor RS ze światłoczułym sensorem (f 2.0). Jest to pierwszy aparat w pełni zmieniony od modelu Z1. Zbudowany przy współpracy i oznakowany znakiem firmowym α™ – alpha.

I tak jak kiedyś firma Nokia przyciągała klientów aparatami firmy Carl Zeiss, tak teraz Sony rozdaje asa pod postacią aparatu sygnowanego marką α™. Niewątpliwym atutem tego sensora jest szybkość ostrzenia. Firma Sony zapewnia, że obiektyw jest w stanie wyostrzyć obraz w czasie 0.03 sekundy. Jest to średnia pomiarów, które wahały się w czasie testów od 0.01-0.04 sekundy. W nowym aparacie zastosowana technologia Steady Shot jest jeszcze bardziej dopracowana i pozwala kręcić filmy o bardzo dobrej stabilizacji oraz dobrej jakości obrazu w mniej naświetlonych miejscach.

Dobry wyświetlacz – ważna rzecz

Sony Xperia Z5 oferuje wyświetlacz o przekątnej 5.2″ opakowany w metalowej obudowie. Niestety, ramki na górze i dole tego ogromnego ekranu są nadal chyba trochę za szerokie. W przypadku wersji Z5 Compact jest to wyświetlacz o przekątnej 4.6″. Jest to model skierowany przede wszystkim dla osób, które nie przepadają za dużymi ekranami.

Obydwa urządzenia posiadają złącze USB przystosowane do szybkiej komunikacji i szybkiego ładowania baterii. Czytnik linii papilarnych został umieszczony na boku urządzenia pod przyciskiem zasilania. Zdaniem firmy Sony taki zabieg pozwala na wygodniejsze odblokowywanie telefonu. I chyba mają rację. Przecież w tym miejscu najczęściej spoczywa nasz kciuk, kiedy trzymamy smartphone w garści.

Serce urządzenia bije bardzo szybko

snapdragon-810

Zarówno Xperia Z5 jak i Xperia Z5 Compact napędzane są przez ten sam procesor – Qualcomm Snapdragon 810. Jest to procesor 8-rdzeniowy, nazywany octa-core o architekturze 64-bitowej.

Urządzenia wyposażone są również w moduł szybkiej łączności 4G LTE, systemy wspomagania żywotności baterii, oszczędzania energii i długotrwałej wydajności baterii.

Nowe technologie pozwalają telefon naładować w 10 minut, aby mocy starczyło na 5.5 godziny użytkowania. Wszystko za sprawą wspomnianych technologii oraz szybkiej, nowo zaprojektowanej ładowarki sieciowej.

Sony Xperia Z5 Premium – pierwszy smartphone 4K

Sony Xperia Z5 to pierwszy smartphone, który został nazwany smartphone’em 4K. I nie chodzi tutaj o aparat, który nagrywa wideo w rozdzielczości 4K, a o wyświetlacz. W ten oto sposób technologię 4K witamy na pokładzie tego segmentu.

Tak wysoka rozdzielczość na ekranie 5.5″ nie jest niezbędna do zniwelowania widoczności pikseli. Osiągnęło to już wcześniej Apple z rozdzielczością Retina oraz LG i Samsung wprowadzając matryce 2K.

16. Z5_Premium_gold_group

Tutaj oprócz rozdzielczości w parze idzie także technologia. I znając telewizory Sony, wyświetlacz w Xperii Z5 Premium będzie się prezentował niesamowicie. Jest to wyświetlacz wykonany w technologii TRILUMINOS IPS 4x FullHD.

Xperia Z5 Premium również zasilana jest przez procesor Snapdragon 810. Energię dla tego urządzenia będzie dostarczać bateria o pojemności 3430 mAh. I patrząc przez pryzmat baterii w Galaxy S6 stwierdzam, że osiągnięcie dwóch dni bez ładowania będzie do osiągnięcia.

Ponad 200 GB na dane użytkownika

Smartphone’y wyposażone będą standardowo w 32 GB pamięci masowej. I w przeciwieństwie do flagowca z Korei będzie możliwość rozszerzenia tej wartości o kolejne 200 GB. Tak.

To jest prawda. To jest fakt. 200 giga to nie żart.

Do tej pory producenci nie rozpieszczali pod tym względem swoich klientów oferując 32 lub 64 GB dla microSD.

Zapamiętane obrazy

Flagowiec flagowców, Xperia Z5 Premium zapamiętuje wyświetlane obrazy. Jest to nowa technologia Sony, która przyczynia się do oszczędzania baterii. Technologia pamięci wyświetlacza zapamiętuje widziane obrazy na smartphone’ie i je buforuje. Dotyczy to zarówno obrazów statycznych jak i wideo.

Data sprzedaży, kolory i wersje SIM

Xperia Z5 jest dostępna w kolorze białym, czarny grafit, złotym i zielonym. Xperia Z5 Compact w kolorze żółtym, Koral, białym i grafitowym czarnym. Natomiast Xperia Z5 Premium w kolorze czarnym, białym złotym i zielonym.

Xperia Z5 oraz Xperia Z5 Compact będą dostępne w przedsprzedaży od października 2015, a Xperia Z5 Premium od listopada 2015 r.

Xperia Z5 Premium dostępna będzie w dwóch wersjach SIM – single SIM oraz dual SIM.

Tech-Online.pl | Sony Xperia Z5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *