SpaceLiner w 90 minut z EU do Australii

Kto nie marzył o lataniu, o podróżach w kosmos?

Marzyłeś kiedyś o locie w kosmos, albo o szybkim przemieszczeniu się na dowolny kontynent w ciągu 90 minut? Odpowiedź jest jedna. Spaceliner.

Space-Liner

Człowiek od zawsze chciał wzbić się ponad ziemię. Da Vinci w latach 1452-1519 skonstruował pierwszy samolot Adera, który potrafił wznieść się 50 m ponad ziemię. Samolot, który był brany jako pierwowzór dzisiejszych statków powietrznych to model z 1903 roku. Wtedy potrafił latać ponad 300 metrów nad ziemią. Dzisiejsze samoloty osiągają znacznie wyższy pułap – nawet 12 000 metrów.

Technologia przyczyniła się do rozwoju statków powietrznych. Teraz człowiek jest w stanie skoczyć z „krawędzi kosmosu”, na orbicie umieszczać satelity i badać wpływ mieszkania w kosmosie przy współpracy z astronautami żyjącymi na międzynarodowej stacji kosmicznej. Ostatnio odkryliśmy planetę podobną do Ziemi. Możemy także zobaczyć zdjęcia najbardziej oddalonej od Słońca planety – Plutona.

Prędkości nie do przeskoczenia

Niestety człowiek nie będzie prawdopodobnie w stanie dotrzeć na najbardziej odległe planety kosmosu, czy chociażby naszego Układu Słonecznego. Osiąganie co raz wyższych prędkości przez samoloty jest niesamowitym wyzwaniem dla inżynierów.

Niemieccy naukowcy chcą zbudować hipersoniczny statek kosmiczny, który pozwoli na podróże z Europy do Australii w 90 minut. Jest to czas jaki pokonuje na dzień dzisiejszy samolot z Gdańska do Monachium, a w niedalekiej przyszłości w tym czasie będziemy w Australii. Dla porównania podróż samochodem do Monachium zajmuje ok. 13 godzin, a lot do Australii od 21-26 godzin, ponieważ nie ma bezpośrednich lotów z Polski.

Jak dostać się z Europy do Australii w 1,5 godziny? Leć Spaceliner’em 🙂

Firma badawcza Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) pracuje nad statkiem kosmicznym „Spaceliner”, który będzie latać z prędkością równą 20 krotnej prędkości dźwięku.

Firma DLR twierdzi, że taki statek będzie w stanie zbudować do 2030 roku, co będzie kosztować 33 mld $. Projekt wydaje się szalony, jak „skok z krawędzi kosmosu” przez Baumgartnera, czy komercyjne loty Richarda Bransona. Skok udany, prace nad komercyjnymi lotami kosmicznymi są w fazie rozwojowej i wszystko jest na dobrej drodze. A teraz informacja o bardzo szybkich podróżach międzykontynentalnych.

Czy świat z technologiami nie jest piękny?

Spaceliner – 100 osób na pokładzie z prędkością 20 * 1225 km/h.

Kiedy spojrzymy na prędkość w liczbie 24 500 km/h (prędkość dźwięku 1225 km/h) to wydaje się ona niemożliwa do zrealizowania.

„We want to come up with a development road map,”[…] „We need a mission definition and this year we will do that in Phase A.”

Rocznie między kontynentami podróżuje miliony pasażerów. Rozwiązanie problemu bariery czasowej sprawi, że loty między kontynentalne będa jeszcze bardziej popularne. Oczywiście telefony komórkowe nie były na początku tanie, co nie przekładało się na ich popularnośc. Ze „Spaceliner” będzie podobnie. Nie mogę się doczekać pierszych lotów, o których będę mógł napisać więcej.

Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt

Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt informuje, że statek kosmiczny „Spaceliner” będzie podróżował z prędkością 4,3 mil/s. Statek będzie leciał w atmosferze Ziemi, a do osiągnięcia tak zawrotnej prędkości oprócz niesamowitych silników będzie używać wzmacniacza prędkości.

Firma Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt nie jest jedyną firmą, która chce stworzyć loty hipersoniczne.

Dla przykładu, firma NASA pracuje nad nowoczesnym samolotem pasażerskim, który mógłby podróżować z prędkością naddźwiękową na Ziemii. A brytyjska firma testuje hipersoniczny samolot, który mógłby podróżować z prędkością 2.5 – 5 Macha (2450 – 6125 km/h przy 15*C).

Technologia kosmiczna – kosmiczna cena

Kosmiczne technologie są bardzo drogie. Dlatego niskich cen biletów, chociażby w pierwszej fazie nie ma co oczekiwać. Możemy spodziewać się istnej rewolucji, o której żadne media jeszcze nie piszą.

Tech-Online.pl | SpaceLiner w 90 minut z EU do Australii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *