Tails OS incognito offline i online

Tails Logo - Labeled for ReuseSystem Linux to tak naprawdę niezliczona liczba dystrybucji. Niektóre różnią się nieznacznie w nazwie i przeznaczone dla innych użytkowników-odbiorców. Oczywiście dystrybucje linuksowe są bezpieczne i są również takie, które dbają o naszą prywatność w sieci. Jednym z najlepszych systemów w tej dziedzinie to Tail OS.

A może i Tail OS jest najlepszy 🙂

System Tail OS nie jest systemem widmo, który pojawił się znikąd i nikt nie wie co to jest, ale robi niesamowitą furorę. Tails OS jest oparty o Debiana i istnieje już od ładnych kilku lat.

Tail OS to system dla użytkowników, którzy cenią sobie gwarancję bezpieczeństwa swoich danych i bezpieczeństwa w sieci.

Co jest bardzo ciekawe? Celem twórców, którzy także pozostali anonimowi, było stworzenie systemu operacyjnego, który zapewnia całkowitą anonimowość. Chcieli stworzyć system, który zagwarantuje anonimowość i bezpieczeństwo pracy zarówno wtedy, gdy pracuje się offline, ale przede wszystkim będąc online.

Dystrybucja jest rozwijana od kilku lat, a jej twórcy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić zadeklarowane bezpieczeństwo.

Jest to jedna z dziesiątek cech tego systemu. Największą zaletą jest fakt, że dystrybucja jest oparta o Debiana i wykorzystuje elementy połączeń TOR, które są znane przede wszystkim anonimowym użytkownikom sieci.

htw2-tails

Tak naprawdę w charakteryzacji systemu Tails OS wystarczy określenie:

The Amnestic Incognito Live System

Określenie mówi prawie wszystko, co powinien wiedzieć o tym systemie użytkownik.

W najnowszej wersji Tails 1.2 RC1 to przede wszystkim zmiana przeglądarki internetowej. Teraz przeglądarka Iceweasel została zamieniona na przeglądarkę Tor.

System operacyjny może teraz być uruchamiany z płyty DVD, pamięci USB, a także z karty pamięci. Zaktualizowano także pracę tego systemu w VirtualBox’ie, która pozostawiała wiele do życzenia. Grono użytkowników może być jednak zła na deweloperów tego systemu ze względu na usunięcie TrueCrypta.

Nie wiem dlaczego twórcy usunęli ten program z listy podstawowych programów dostępnych w tej dystrybucji. Na pewno nie stało się to bez przyczyny i być może program mógłby zagrozić bezpieczeństwu systemu. No nie wiem. Tak postanowili i taką decyzję trzeba uznać za słuszną.

Tails OS jest przeznaczony głównie dla użytkowników, którzy cenią sobie anonimowość w sieci oraz w trybie offline. Więcej informacji już w przyszłym tygodniu. Planuję zrobić mały przegląd tego systemu i poradnik, który pomoże przy instalacji tego systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *