Ubuntu 15.04 zmiany niewidoczne od razu

Ubuntu 15.04 to najnowsza odsłona systemu operacyjnego Ubuntu. Czy jest co świętować? Jeżeli jest taka okazja to pewnie, że warto. Ale czy zaszły zmiany? Tak, zaszły chociaż nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Mają nie rzucać się w oczy, ale jeszcze bardziej uprzyjemnić pracę z tym jakże sympatycznym systemem operacyjnym.

Zmiany niewidoczne na pierwszy rzut oka

Ubuntu trochę się zmieniło w wersji 15.04 w porównaniu do 14.04 LTS. Chociaż zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka to pomogę Ci je dostrzec. Wszystkie z nich warte są Twojej uwagi, ponieważ niektóre z nich wspierają Twój system nerwowy – szybsze działanie systemu, poprawione błędy poprzedniej wersji…

Ubuntu 15.04 w wersji stabilnej swoją premierę miało dokładnie 23 kwietnia 2015.

Ubuntu 15.04 zmiany

ubuntu-15-04-material-design

Tak wygląda Ubuntu 15.04 według Tech-Online.pl

Większe możliwości dla deweloperów

Ubuntu 15.04 to większe możliwości dla deweloperów. Nowy system Ubuntu 15.04 oferuje dostęp do Android Studio, czy Android NDK. Jest to pierwszy raz w historii Ubuntu. Piętnasta wersja systemu operacyjnego Ubuntu to także wydanie deweloperskie przeglądarki Firefox, a poza tym dostęp do wielu nowych środowisk programistycznych.

Zmiana w systemd

Zmianą, która nie jest zauważalna dla większości użytkowników nowej odsłony systemu Ubuntu to także przebudowany Systemd init system.

Systemd to taki menedżer usług i samego systemu operacyjnego Ubuntu, który jest uruchamiany podczas bootowania systemu. Stąd nazwa Systemd init.

Ta zmiana, chociaż niezauważalna, może przy niektórych konfiguracjach sprzętowych znacząco poprawić czas ładowania systemu.

Jądro linuksa. Czyli fundament systemu.

Tak jak przy budowaniu domu ważne jest zbudowanie solidnych fundamentów, tak w przypadku systemu Ubuntu potrzebne jest solidne i nowoczesne jądro systemu.

W Ubuntu 15.04 dostajemy unowocześnione jądro, Linux 3.19.3 kernel z poprawioną obsługą grafiki (nareszcie!) oraz wsparciem plików.

Unity 7.3

O ile się nie mylę to powłoka systemu Ubuntu o nazwie Unity po raz pierwszy ujrzała światło dzienne już w wersji 10.10, a w Ubuntu 15.04 korzystać będziemy już z wersji 7.3.

Unity 7.3 to przede wszystkim poprawione działanie powłoki, naprawiono uporczywe błędy (bugi), które niestety pojawiały się w poprzednich wersjach. Dodano także nowe, ciekawe opcje. Jedną z takich opcji jest ustawienie menu podręcznego w pozycji „Zawsze pokazuj”.

Od teraz menu podręczne z pozycjami „Pliki”, „Edycja”, mogą być zawsze na wierzchu i nie trzeba ich wyjawiać po wyjechaniu kursorem myszy w górę ekranu.

Compiz 0.9.12

To są kosmetyczne zmiany, ale nowy Compiz to bardzo fajny menedżer okien. Teraz dodano jeszcze działanie w alternatywnych środowiskach graficznych i naprawiono występujące w poprzedniej wersji sporadycznie pojawiające się błędy.

Zaktualizowane do najnowszych wersji programy w pakiecie

Nowy system operacyjny Ubuntu 15.04 dostępny jest domyślnie z programami firm partnerskich w najnowszych wersjach.

I tak otrzymujemy przeglądarkę Firefox, klienta e-mail Thunderbird w najnowszych wersjach. Poza tym LibreOffice 4.4, Shotwell 0.20.2, Nautilius, Rhytmbox 3.1, GNOME Terminal 3.14, czy inne.

Coś co można zauważyć na pierwszy rzut oka.

Nowa tapeta. Ocenę jej wyglądu pozostawiam do osobistych przemyśleń – przecież zawsze można ją zmienić :).

Wsparcie mobilnych urządzeń z Ubuntu Phone

Ubuntu 15.04 to baza dla najnowszego systemu mobilnego Ubuntu Phone, który jest stosowany w wybranych modelach smartfonów. I mam nadzieję, że będzie co raz bardziej popularny. A Ubuntu Phone i Ubuntu 15.04 to zgrany duet, który tworzy świetny ekosystem.

Unboxing Ubuntu Phone – Insider event unboxing

MARGINES: Aktualizacja Ubuntu Phone do najnowszej wersji powinna wkrótce się pojawić.

Od teraz aplikacje mają swoje lokalne menu

Od teraz aplikacje mają swoje lokalne menu. Jest również opcja powrotu do poprzednich ustawień – wyłącznie menu globalne – jeżeli ktoś ma inne preferencje lub po prostu jest już do poprzedniego rozwiązania przyzwyczajony.

Jeżeli nie wiesz co zrobić po instalacji Ubuntu 15.04, zawsze możesz skorzystać z tego poradnika TUTAJ, który stworzony został pod Ubuntu 14.04 to może wyrobić dobre nawyki stosowane po każdorazowej instalacji świeżutkiej, nowej edycji Ubuntu.

W najbliższej przyszłości postaram się przygotować krótki poradnik, który pomoże nowym użytkownikom w odnalezieniu się w systemie Ubuntu.

Tech-Online.pl | Ubuntu 15.04 Upgrade

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *