Ubuntu – platforma dla graczy

steam-dla-linuxa-ubuntu-14

 

Ubuntu jest niesamowitym systemem operacyjnym, ale nie dzisiaj o tym. Chciałem dzisiaj pomówić trochę o Steamie dla Ubuntu.

Ile plusów nie miałby system Ubuntu to nadal nie jest to platforma dla graczy. Jednak od półtora roku (tak już tyle czasu Steam jest dostępny dla Linuksa) wszystko jest na dobrej drodze do trwałych zmian.

Premiera Steam dla Linuxa odbyła się 1,5 roku temu

Steam dla Linuxa został zaprezentowany półtora roku temu, a teraz jest już dostępnych 600 gier w jego bibliotece. Daje to nadzieję dla tej platformy, ponieważ wiele użytkowników zmieniłoby platformę, ale głównym kryterium są gry. I teraz się to zmienia na lepsze.

Wszystko zaczęło się od kiedy Valve zadecydowało zaimplementować Steam dla Mac OS X. No i wysypał się worek z produkcjami pod ten system jak i pod linuxa.

Steam dla Linuxa zalewany tytułami

Bardzo trudno jest to sobie wyobrazić, bo platforma na którą praktycznie nie było gier, teraz jest zalana masą gier. Niestety wielu deweloperów jeszcze nie skusiła się na produkcję gier pod Linuxa, a to z bardzo prostego powodu. Chcą zarabiać, na Windowsie im się to jakoś jeszcze udaje, na konsolach też, jednak użytkowników komputerów z Linuxem na pokładzie jest jak na lekarstwo. Trochę jest to błędne koło, mało użytkowników nie produkujemy gier, ale jeżeli pożądane tytuły pojawiłyby sie na Steam to myśle, ze Ubuntu zostałoby zainstalowane na większej ilości komputerów.

Najcześciej Linux na komputerach instalują informatycy, komputerowi entuzjaści, czy zapaleńcy i jego miłośnicy.

Najlepiej oceniane gry na Steam Linux

Najlepiej ocenianymi grami pod Linuxa na Steamie to Half-Life 2, Portal 2,  Mark of the Ninja, Team Fortress 2, System Shock 2, Dota 2, XCOM: Enemy Unknown, Counter Strike, Source, Europa Universalis IV.

Suma gier w różnych kategoriach

W bibliotece Linuxa jest dokładnie 612 gier. 577 to single playery, 144 multiplayerów, 98 platformówek i 74 co-op. Tak duża ilość gier na tej platformie pod Linuxa świadczy o tym, jak ten system ewoluował i mam nadzieję, że nadal to będzie postępowało, a w bibliotece Steama zobaczymy jeszcze więcej lepszych produkcji. Oby tylko deweloperzy zdecydowali się na produkcję gier.

Wiedźmin 3 i Project Cars dla Steam Ubuntu

Nie można też zapominać o nadchodzących, gorących tytułach, które prawdopodobnie również pojawią się na Linuxie. Są to gry takie jak Project Cars, najlepiej zapowiadająca się ścigałka i Wiedźmin 3. Tak, Wiedźmin 3 prawdopodobnie będzie dostępny pod Linuksem.

Dostępnych dużo darmowych tytułów

Jeżeli nie chcesz kupować gier, nie musisz. Na Steamie jest sporo darmowych gier, które na długo zaadoptują Twój wolny czas.

Steam to gry. Jak gry to pieniądze. Na szczęści Steam robi sezonowe wyprzedaże na których można się nieźle obłowić :).

Kilka poleceń w terminalu – instalacja Steam Ubuntu

wget -c media.steampowered.com/client/installer/steam.deb
sudo dpkg -i steam.deb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *