Ubuntu Server instalacja GUI

Serwer Ubuntu 14.04. Ubuntu Server 14.04 to przede wszystkim darmowy system operacyjny dla użytkowników domowych. Canonical nie zapomniało także o użytkownikach, którzy chcieliby uruchomić swój własny serwer.

Ubuntu Server domyślnie nie jest instalowany z GUI, czyli z Graficznym Interfejsem Użytkownika, ale czasami jesteśmy wręcz skazani na graficzne rozwiązanie problemu. W tym poradniku postaram się w jak najprostszy sposób przedstawić sposoby instalacji wybranych przeze mnie interfejsów graficznych dostępnych dla Ubuntu Server.

Ubuntu Server instalacja GUI

Tak jak pisałem wyżej, domyślnie Ubuntu Server nie ma interfejsu graficznego. Wszystkie czynności wykonujemy z poziomu trybu tekstowego. Wszystko wtedy wygląda tak, jak na poniższym screenie:

instalacja-gui-ubuntu-server

Krok1. Wybranie odpowiedniego GUI, który chcemy zainstalować i skorzystanie z poniższych komend.
Do wyboru mamy mnóstwo interfejsów graficznych. Dlatego wybrałem tylko kilka z nich, które moim zdaniem najlepiej wypełnią brak na Ubuntu Server.

1. Unity


Czyli interfejs znany z Ubuntu 14.04 LTS. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do takiego interfejsu to z całą pewnością polecam. Co prawda wtedy Ubuntu Server od Ubuntu 14.04 nie różni się pod względem wyglądu, ale funkcjonalności.

unity

Instalacja

sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get install --no-install-recommends ubuntu-desktop

2. Minimal GNOME

Interfejs, który jest najmniej inwazyjny. Po zainstalowaniu najmniej wpływa na wydajność pracy serwera opartego o Ubuntu Server. Przydatny głównie wtedy, kiedy nie mamy wydajnej jednostki serwerowej.

gnome

Instalacja

sudo apt-get install ubuntu-gnome-desktop

sudo apt-get install xorg gnome-core gnome-system-tools gnome-app-install

3. Lubuntu


Lubuntu to również lekki interfejs graficzny. Bardzo go lubię jeżeli chodzi o serwery, głównie ze względu na przejrzystość oraz ciekawy, prosty w obsłudze menedżer katalogów.

lubuntu

Instalacja

sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get install --no-install-recommends lubuntu-desktop

4. LXDE


LXDE to szybki, przyjazny i wydajny interfejs, który nie wpływa znacznie na pracę serwera.

lxde

Instalacja

sudo apt-get install lxde-core

lub

sudo apt-get install lxde

Krok2. Cieszenie się ze świeżo zainstalowanego GUI i radość z przyspieszenia wykonywania niektórych czynności.

Jeżeli zainstalujesz GUI na Ubuntu Server to w każdej chwili możesz z niego zrezygnować. Przełączanie się pomiędzy interfejsem graficznym, a tekstowym realizuje się za pomocą skrótów klawiaturowych. Jest to prosta metoda, która czasami może się przydać.

Przełączenie do trybu tekstowego:

CTRL+ALT+F1

Przełączenie do trybu GUI:

ALT+F7

Wybór GUI dla Ubuntu Server nie jest prosty. Na pierwszy krok możesz poświęcić minutę lub godzinę. Dlaczego? Jeżeli kierujesz się swoimi przyzwyczajeniami to zainstalujesz Unity. Ale jeżeli chcesz spróbować czegoś nowego, prostego w obsłudze i wyglądzie to zainstalujesz inny interfejs graficzny z powyższej listy. Szczególnie polecam GUI Minimal Gnome oraz Lubuntu.

Tech-Online.pl | Ubuntu Server instalacja GUI

2 thoughts on “Ubuntu Server instalacja GUI

  1. Grzesiek says:

    Wielkie dzięcki za ten „prosty” poradnik, potrzebowałem proste rozwiązanie aby elegancko przenieść windowsowe programy na serwer w chmurze. Pierwszym problemem był właśnie jakie GUI wybrać. Wybrałem Lubuntu za Twoją rekomendacją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *