Udana premiera iPhone 6

udana-premiera-apple
Udana premiera iPhone 6

Konferencja Apple’a, która odbyła się 9.9.2014 roku może być przez firmę odnotowana jako udana. Na konferencji Apple zaprezentował dwa nowe modele iPhone 6 i iPhone 6 Plus oraz zegarek Apple Watch. Na pierwszy rzut oka nowy iPhone nie jest czymś wyjątkowym, jest to przez wielu dziennikarzy tzw. odgrzewany kotlet, ale kotlet, który jest gorący. iPhone 6 i iPhone 6 Plus sprzedał się bowiem w rekordowej liczbie egzemplarzy.

Apple rozpoczął przedsprzedaż iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Apple rozpoczął przedsprzedaż nowych telefonów i wywołał tym samym duże zaskoczenie wśród innych producentów. Wiele osób wyśmiewa nowe produkty firmy Apple, chociażby ze względu na to, że następny model jest podobny do porzedniego. Schemat działania firmy jest niezmienny od lat, a przełomem był pierwszy iPhone i iPhone 4. Chociaż urządzenia nie różnią się znacząco z zewnątrz to w środku zastosowane są zawsze najnowsze technologie. Stosowanie najbardziej wydajnych procesorów, gdzie teraz jest to chip A8 z koprocesorem M8 w architekturze 64-bitowej, jeszcze lepszy aparat i wiele innych innowacyjnych wewnętrznie rzeczy. Firma z Cupertino postanowiła także zaimplementować moduł NFC, który w 2010 roku krytykowała, ale także usprawnienie mobilnych płatności, bezpiecznych płatności.

Nowy iPhone 6 i iPhone 6 Plus będzie mógł przechowywać wiele kart kredytowych w aplikacji Passbook. Płatności mobilne będą wykorzystywać nowość u Apple, czyli wspomniany wcześniej moduł NFC, a dodatkowo płatność będzie potwierdzana przez odczyt linii papilarnych właściciela karty.

iphone-6-plus-hero

Jeżeli chodzi o system operacyjny to Android jest światowym liderem, numerem jeden wśród mobilnych systemów operacyjnych. Android jest popularniejszy chociażby z uwagi na to, że jest zainstalowany na przeróżnych urządzeniach, różnych producentów, gdzie iOS jest wyłącznie stosowany w produktach jednej marki – Apple. Rynek urządzeń z Androidem również nie zwalnia, a rynek który pójdzie dalej w tym kierunku zmieni pozostałe systemy takie jak BlackBerry, czy Windows Phone na systemy lokalne, które będą używane tylko w niektórych rejonach świata. Widać to chociażby po spadających udziałach w rynku systemu iOS w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim roku udział w rynku stopniał z 40% na prawie 30%.

Spadek udziału w rynku był raczej do przewidzenia, ponieważ użytkownicy, którzy zdecydowali na przejście na system iOS z pewnością czekali na nowy model iPhone. Teraz nowy iPhone został wydany i jest już dostępny w przedsprzedaży, po której można stwierdzić, że iPhone z iOS może zagrozić dominantowi na rynku systemów operacyjnych jakim jest Android.

Fani Apple są bardziej lojalni od fanów Androida

Myślę, że to dość oczywiste. Wokół firmy Apple od długiego czasu wisi otoczka, która przytrzymuje fanów marki i zachęca do kupowania nowych produktów. Nowe urządzenia Apple dla fanów są pewnego rodzaju Must Have i czego by firma nie pokazała to fani i tak będą czekać w długich kolejkach, aby otrzymać nowość od Apple. Co do lojalności to wydaje mi się, że bardziej lojalni co do systemu operacyjnego mogą być jeszcze tylko fani Windows Phone, bo fani Androida są gotowi do przejścia na inny system, na inną platformę dla korzyści wynikających z jakiejś innej, dodatkowej opcji u konkurencji.

Przed premierą nowego iPhone’a dla dotychczasowych użytkowników Androida nie było tak naprawdę urządzania od Apple, które mogłoby być alternatywą z iOS. iPhone 5S ma za mały ekran względem tych oferowanych w urządzeniach z systemem Android, a w obserwowanym obecnie trendzie wielkość ekranu ma znaczenie. Teraz sytuacja się nieco odwróciła i myślę, że spore grono dotychczasowych użytkowników Androida posmakuje nowości od Apple.

Największe wyzwanie firmy Apple

Największym moim zdaniem wyzwaniem dla firmy Apple jest przekonanie użytkowników urządzeń z Androidem do tego, że iPhone 6 jest naprawdę warty tych pieniędzy. Wszystkie urządzenia od Apple są drogie. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’a, gdzie smartfon jest często dużo droższy od urządzenia z Androidem. Firma z Cupertino podpisała więc kontrakty, aby w ofertach sieci komórkowych znalazły się nowe modele iPhone w niższych cenach. Wszystko po to, aby zachęcić jeszcze większą liczbę użytkowników do nowego produktu.

iphone-6-plus-details-bottom

Niezaprzeczalną zaletą nowych iPhonów jest większy wyświetlacz, który może być alternatywą dla większej liczby użytkowników Androida.

Samsung był pierwszą firmą, która zdecydowała się na zastosowanie większych ekranów w swoich smartfonach. Ale to firma Apple stoi teraz na szczycie pod względem sprzedaży swoich urządzeń. Apple oficjalnie ogłosił wyniki z przedsprzedaży modelu iPhone 6 i iPhone 6 Plus. I są one nieoczekiwanie dobre. Są naprawdę lepsze, niż wszyscy myśleli, że będą.

Porównanie sprzedaży iPhone 6 i iPhone 6 Plus do smartfonów innych marek i poprzednich modeli iPhone

W ciągu pierwszych 24 h klienci firmy Apple zamówili w przedsprzedaży 4 000 000 urządzeń iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Jest to rekordowa liczba, chociażby w odniesieniu do zeszłorocznej sprzedaży iPhone 5C i iPhone 5S, gdzie w pierwszy weekend sprzedano 3 mln urządzeń każdego dnia. Tutaj liczba sprzedanych sztuk jest przeszło 30 % wyższa. Chyba nawet Apple nie spodziewał się takiej sprzedaży.

W porównaniu sprzedaży do flagowego smartfona Samsunga, czyli Galaxy S5 liczby są jeszcze bardziej rozbieżne. Najnowszy i najlepszy smartfon  koreańskiego producenta sprzedał się w ilości 10 milionów na przełomie miesiąca, dokładnie 25 dni. Daje to nam sprzedaż na poziomie 400 000 telefonów na dzień. Jest to dziesięć razy mniej, niż w przypadku iPhone 6 i 6 Plus. Warto tutaj porównać jeszcze sprzedaż do produktu firmy Google, która wydała swój flagowiec Nexus 5. Urządzeń sprzedano łacznie na przełomie pół roku około 375 000, czyli sprzedawano ok 2000 sztuk dziennie. Ta liczba jest naprawdę mała w porównaniu do przedsprzedaży nowych iPhone’ów.

pay_large

Dlatego uważam, że premiera iPhone 6 i iPhone 6 Plus była udana. Może nie zobaczyliśmy smartfona, który mógłby zrewolucjonizować rynek, ale sprzedaż w takiej ilości mówi sama za siebie. Użytkownicy, czy w większości fani marki bardzo dobrze przyjęli premierę. Apple liczy pieniążki i zastanawia się jak wyprodukować i dostarczyć taką ilość urządzeń do kilkunastu krajów na świecie. Mam tylko nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się model z dopiskiem S, bo wtedy to planuję zakup nowego modelu. Będę czekał i obserwował rynek o czym będę Was na bieżąco informować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *