Windows 10 informacje. Co powinieneś wiedzieć ?

windows-10-testowa-instalacja

Windows 10 – ważne informacje. Co powinieneś wiedzieć o Windows 10?

Po premierze Windows 8 większość użytkowników, która miała styczność z tym systemem od razu skazała go na porażkę. I tak też było. Windows 8 okazał się niewypałem, dlatego Microsoft poszedł po aktualizację do swoich programistów, którzy wydali poprawkę najnowszej części Windowsa, czyli Windows 8.1.

Po pewnym czasie w sieci zaczęły pojawiać się doniesienia o planach Microsoftu dotyczących rozwoju nowszej wersji systemu – Windows 9. Windows 9 miał być darmowy, z pewnymi ograniczeniami, ale nie takimi jakie znamy chociażby z Windows 7 Starter. Te wiadomości zostały jednak rozwiane w zeszłym tygodniu, kiedy Microsoft ogłosił premierę nowego systemu z oznaczeniem 10.

I tak jak w przypadku doniesień dotyczących iWatch’a, gdzie wszystkie media mówiły przed premierą głośno o nowym zegarku Apple – iWatch – to ostatecznie okazało się, że świat ujrzał zegarek Apple Watch. W przypadku Microsoftu i ich najnowszego systemu operacyjnego jest podobnie. W sieci głośno zrobiło się na temat Windows 8.2, później Windows 9.

Wieść o nowym systemie Microsoftu bardzo szybko rozeszła się w sieci. Odtąd mówiono we wszelkich spekulacjach, doniesieniach i plotkach o Windows 9. Microsoft zapodał nam jednak niespodziankę i na świat wyda nowy system operacyjny, ale z innym oznaczeniem – Windows 10.

Win100OS_610x343
Wiemy o tym, że Microsoft wyda nowy system operacyjny Windows 10. Ale co zmieni? Jakie zmiany będą w nim zawarte? Co powinniśmy o nim wiedzieć? Gdzie zniknął Windows 9?

W Polsce pierwszym czynnikiem, który decyduje o tym, czy kupimy dany produkt to cena. Cena Windows 10 nie została jeszcze określona, ale będzie to prawdopodobnie cena podobna do tych obecnie znanych z Windows 8, 8.1. Windows 10 będzie dostępny także jako upgrade do poprzednich edycji systemu Windows i wtedy taniej będzie można cieszyć się nowym, świeżutkim systemem.Wiadomo jednak, kiedy będzie można zaktualizować swojego Windows 8.1 do wyższej wersji lub kupić nowy system. Chociaż Microsoft nie opublikował oficjalnej daty premiery to wiadomo, że system będzie dostępny w 2015 roku. Jeżeli ktoś chciałby wypróbować nowy system od Microsoftu to może zapisać się do Windows Insider Program, o czym już pisałem wcześniej. Program Windows Insider Program został uruchomiony 1 października 2014r.

Dlaczego nie będzie Windows 9?

Każdy kolejny system operacyjny od Microsoftu wprowadzał większe lub mniejsze zmiany. Windows Vista był systemem, który był powtórką z historii. Powtórką, która raczej negatywnie zapisała się w kartach historii firmy. Vista to system, który niósł ze sobą brzemię systemu „kulawego”.

O Windows Millenium w Internecie krąży wiele historii i mitów. Podobnie jest z Windows Vista, a Windows 8 w porównaniu do poprzednich edycji systemu Windows był zmianą przede wszystkim w interfejsie graficznym, gdzie zniknął znany niemal od „zarania dziejów” pasek zadań. Dla większości użytkowników był to cios poniżej pasa, a firma z Redmond przez pasek straciła swoich wiernych klientów.

Dlaczego Microsoft rezygnuje z takich rzeczy? Prędzej zrezygnował z paska zadań teraz rezygnuje z Windows 9. Dlaczego? Windows 9 nie będzie. Słowo się rzekło oficjalnie wyszło od firmy. Microsoft postanowił teraz ominąć hierarchiczne numerowanie swojego następnego systemu ze względu na ukazanie pewnego przełomu. Jak mówi firma, Windows 10 będzie przełomowy, a pokazaniem tego będzie właśnie ominięcie Windows 9 i „przeskoczenie” od razu do Windows 10.

Symbiotyczna praca systemów od komputerów przez tablety po smartfony

Microsoft dąży do całkowitej unifikacji swojego systemu operacyjnego. Skutecznie wchodzi w świat tabletów ze swoim systemem operacyjnym, a w nowych modelach Nokii bardzo dobrze radzi sobie z Windows Phone, który jest co raz lepszy.

Windows 10 będzie dostępny zarówno dla komputerów osobistych jak i dla tabletów, czy smartfonów. W Windows 10 intefejs użytkownika będzie dostosowany  do każdego z tych urządzeń, aby praca była jeszcze bardziej przyjemna i efektywna oraz dlatego, aby komunikacja pomiędzy urządzeniami była jeszcze bardziej uproszczona.

Jedna aplikacja ze sklepu Windows Store na wszystkich urządzeniach

Windows 10 to także nowy sklep Windows Store i nowe aplikacje, które bez względu na rodzaj urządzenia będą stabilnie pracować. Użytkownik, który kupi aplikację w sklepie Windows Store, np. na tablecie, z tej samej, raz kupionej aplikacji będzie mógł korzystać na swoim smartfonie, czy komputerze osobistym z systemem Windows 10.

Co ze stylami Metro i Modern UI w Windows 10?

Narzekania użytkowników zostały wysłuchane, a może Microsoft nie chce popaść w depresję ? Zmiany będą znaczące, a znane z Windows 8 „Metro UI”, czy „Modern UI” z Windows 8.1 będzie dostępne, ale będzie uzależnione od urządzenia i jego specyfikacji.

Jak dokładnie będzie to działać? Standardowo na komputerze zobaczymy powrót standardowego paska zadań. Oczywiście pasek będzie bardziej nowoczesny i przystosowany do dzisiejszych standardów. Jeżeli będziemy korzystać, np. z tabletu Surface Pro bez podłączonej klawiatury to w celu ułatwienia sterowania domyślnie uruchamianym UI będzie Modern UI. Jeżeli do tego samego tabletu zostanie podłączona klawiatura, wtedy użytkownik zobaczy w standardzie podstawowy interfejs, z paskiem zadań i podstawowym, zmienionym w Windows 10 Menu Start.

0654.Metro-style-UI_010DA84C
System Windows 10 ma być bardziej przyjazny użytkownikowi i sprawiać mniej problemów niż poprzednie edycje. Problem z przystosowaniem się do „Metro”, czy „Modern” UI nie będzie już utrapieniem użytkowników, a sam system będzie przystosowywał się do preferencji użytkownika.
Zobaczymy, jak starania Microsoftu na papierze i screenach zostaną zapisane w kodzie systemu Windows 10.
Menu Start w Windows 8 nie zostało ciepło przyjęte przez użytkowników

Jeżeli jesteś użytkownikiem komputera z Windows 8, czy też Windows 8.1 to zastosowany w tym systemie operacyjnym Menu Start mógł nie przypaść Ci do gustu. Mi osobiście nie przypadł, chociaż po pewnym czasie można się do niego przyzwyczaić. W Windows 10 nie będzie jednak takiego problemu. Będzie zupełnie nowe Menu Start, które znamy z dobrze przyjętego przez użytkowników Windows’a XP.

Menu Start w Windows 10 nie będzie już tak jak w poprzedniej edycji systemu Windows wyświetlany na całym ekranie monitora. Microsoft postanowił powrócić do starych, dobrych czasów, gdzie Menu Start to pasek rozwijany z lewego dolnego rogu ekranu. Menu Start w Windows 10 będzie posiadać także kafelki, które będzie można dowolnie personalizować.

Będzie trochę Windows 8 w Windows 10, ale powrót do standardów, które Microsoft sam wyznaczył z założenia jest dobry.
Praca na w kilku programach będzie jeszcze bardziej przyjemna

Praca w kilku aplikacjach jednocześnie w przypadku użytkowników Windows 10 … Moment. W Windows 8 praca w kilku programach jednocześnie ograniczała się do pracy w dwóch aplikacjach jednocześnie. Ekran może być podzielony przez system na dwie części, ale w Windows 10 będzie to wyglądać inaczej.

Praca z kilkoma programami jednocześnie będzie jeszcze bardziej wydajna. W Windows 10 ekran będzie mógł być podzielony na cztery części, co oznacza prace w jednocześnie czterech programach. Oczywiście praca będzie zależna od wydajności maszyny, ale system nie będzie jej ograniczał.

Możliwość pracy w czterech programach jednocześnie, w jednym czasie, na jednym monitorze to nowy standard.
windows-10-snap
Jedno z najważniejszych pytań jakie może paść przed wyborem Windows 10

Jednym z najważniejszych pytań, z gąszcza zadawanych przez przyszłego użytkownika nowego systemu operacyjnego od Microsoftu to „Czy nowy Windows będę mógł uruchomić na swoim komputerze?”.

Moim zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie to stwierdzić. Minimalne wymagania dla systemu nie zostały jeszcze zaprezentowane. Być może Microsoft ograniczy się wyłącznie do edycji 64-bitowej systemu. Przecież większość użytkowników i tak ma już w posiadaniu komputer, który wykorzystuje taką właśnie architekturę.

Domyślam się, że Windows 10 z powodzeniem będzie mógł być uruchomiony na starszych komputerach. Jednak jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości zachęcam do wypróbowania nowego systemu Windows 10 przed premierą. Tutaj dowiesz się, jak zapisać się do programu Windows Insider Program i jak przeprowadzić bezpieczną instalację systemu, aby nie ryzykować utratą swoich danych.

Temat będzie na bieżąco aktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *